خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۰۹۵۸۰
لینک کوتاه کپی شد

اولین آسمان خراشی که در تهران ساخته شد+عکس

نخستین آسمانخراش و ساختمان بلندمرتبه تهران کاخ شمس العماره است که صد سال پیش به سبک ساختمان‌های مدرن اروپایی ساخته شده است.

به گزارش صبح تازه؛ نخستین آسمانخراش و قدیمی‌ترین ساختمان بلند مرتبه تهران، همان «کاخ شمس العماره» در مجموعه تاریخی و فرهنگی کاخ گلستان است که بخشی از آن به همت شهرداری مرمت شده و خوشبختانه این عمارت تاریخی تهران، در سازمان یونسکو به‌عنوان یکی از آثار و میراث فرهنگی ایرانی، در فهرست میراث فرهنگی جهان به ثبت رسیده است.

Lw5PG6K0fW4P

این بنای تاریخی و ارزشمند که ۳۵‌متر طول و ۵ طبقه دارد، به جز سبک طراحی منحصربه‌فرد دارای ویژگی‌های دیگری نیز بوده است. مثلاً اگر در آن دوران که رنگ و روی شهر مثل حالا تغییر نکرده بود، بالای آن قرار می‌گرفتید می‌توانستید دشت‌های گسترده تهران را از محدوده شمیران تا شهرری را به تماشا بنشینید و لذت ببرید، اما اکنون از این خبرها نیست.

کاخ «شمس العماره» بنایی است که برای نخستین بار از فلز در ساخت آن استفاده شد. این ساختمان مشرف بر تمام شهر تهران بود و ساعتی که بر بالای این عمارت نصب شده، هدیه ویکتوریا، پادشاه بریتانیا به ناصرالدین‌شاه قاجار است. طبق برخی اسناد تاریخی، ساخت کاخ شمس‌العماره آن زمان ۴۰ هزار تومان خرج روی دست شاه گذاشته است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وبگردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

پربحث ترین

آخرین اخبار