خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۰۵۴۲
لینک کوتاه کپی شد

روز غدیر دوشنبه بود یا جمعه؟

روز غدیر چند شنبه بود؟ دوشنبه یا پنجشنبه یا جمعه؟ نظر مشهور کدام است؟ آیا بین شیخ مفید و علامه امینی اختلافی در تعیین تاریخ غدیر هست؟

به گزارش صبح تازه؛ درباره تعیین روز عید سعید غدیرخم باید گفت: شکى نیست که واقعه غدیرخم در ۱۸ ذى حجه سال دهم هجرى اتفاق افتاده است, ولى این که در چه روزى بوده, بنا به روایاتى که دراین باره وجود دارد, از دو حال خارج نیست: یا پنج شنبه بوده است و یا جمعه، چنان که در روایتى که از ابوسعید خدرى ـ به طرق مختلف ـ نقل شده است, روز پنج شنبه به عنوان روز واقعه غدیرخم معرفى گردیده است.( علامه مجلسى, بحار الانوار ،چاپ سوم: بیروت, داراحیإ التراث العربى ـ موسسه الوفا, ۱۴۰۳ه، ج ۳۷,ص ۱۹۵) علامه امینى نیز در کتاب الغدیر, روز واقعه غدیرخم را پنج شنبه ذکر کرده است.( علامه امینى, الغدیر ،چاپ دوم: تهران, دارالکتب الاسلامیه, ۱۳۶۶ه، ج ۱, ص ۱۰)

اما در صحیحه ابن ابى عمیر از امام صادق(ع) نقل شده است که: واقعه غدیرخم در ۱۸ ذى حجه که روز جمعه بوده, اتفاق افتاده است. متن آن حدیث چنین است: و یوم غدیر افضل الاعیاد و هو الثامن عشر من ذىالحجه و کان یوم الجمعه.( علامه مجلسى, بحار الانوار, ج ۹۵, ص ۲۷ و ج ۹۷, ص ۱۱۰٫) بدیهى است روایت صحیحه, که واقعه غدیرخم را در روز جمعه مى داند, به جهت رجحان سندى مقبول است.

البته شیخ مفید نیز هیچ اشاره ای به روز واقعه غدیر نکرده است ایشان تاریخ خارج شدن پیامبر(ص) را ۵ روز به جای مانده از ذیقعده ذکر کرده است که از این جهت، موافق قول مشهور اهل سنت است ولی هیچ اشاره ای به این که دقیقاً در چه روزی از هفته بوده نکرده است.( شیخ مفید, الارشاد فى معرفه حجح الله على العباد, تحقیق موسسه آل البیت لاحیإ التراث (قم, چاپ مهر, ۱۴۱۳ه) ج ۱, ص ۱۷۱٫)

از علمای اهل سنت ابن کثیر، آنرا در روز یک شنبه دانسته است(ابن کثیر, البدایه و النهایه, تحقیق محتب تحقیق التراث ،چاپ اول: بیروت, موسسه التاریخ العربى ـ داراحیإ التراث العربى, ۱۴۱۲ه، ج ۵, ص ۲۲۷) البته ظاهرا وى روز یک شنبه را با توجه به محاسبه و قراردادن روز عرفه در جمعه, به دست آورده است.

با این حساب به نظر ما, روزى که واقعه غدیرخم در آن اتفاق افتاده روز جمعه بوده است.

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وبگردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

پربحث ترین

آخرین اخبار