خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۰۸۷۷
لینک کوتاه کپی شد

مرحوم فاطمی‌نیا درباره محرم به عزاداران حسینی چه توصیه هایی داشتند؟

امسال جای استاد اخلاق آیت‌الله فاطمی‌نیا خالی است که برای ماه محرم و عزاداری امام حسین (ع) سفارش کند.

به گزارش صبح تازه؛ هنوز سه ماه از ارتحال آیت الله سید عبدالله فاطمی نیا نگذشته که وارد ماه محرم می شویم و شیعیان و دلباختگان حسینی از شب گذشته در مساجد و حسینیه ها، خیمه عزا برپا کرده و به دور هم به مرثیه خوانی و سینه زنی می پردازند.

آیت الله فاطمی نیا ارادت خاصی به سید الشهدا (ع) و عزاداری شهدای کربلا داشت. ایشان به عزاداران سفارش می کرد خالصانه در مجالس عزاداری شرکت کنید و طوری باشید که غیر از امام حسین (ع) چیزی نبینید.

 

این استاد اخلاق که دهه اول محرم را دهه تحول می دانست، تاکید داشت: با پاکی ظاهر و باطن به این مجالس مشرف شوید؛ همانطور که با وضو و طهارت در این جلسات شرکت می‌کنیم، به وسیله استغفار، طهارت باطنی هم کسب کنیم. 

آیت‌الله فاطمی‌نیا توصیه می‌کرد: قبل از ورود به مراسم عزای سید الشهدا بگوییم خدایا اگر در وجود من مانعی از کسب فیض ابا عبدالله علیه السلام هست، آن را برطرف بفرما.

وی همچنین بر قرائت زیارت عاشورا و حدیث کساء بسیار سفارش می‌کرد. 

سفارش‌های مرحوم فاطمی‌نیا به عزاداران حسینی

محمد هاشمی رفسنجانی درباره ویژگی‌های شخصیتی این استاد اخلاق گفت: مرحوم مرحوم فاطمی‌نیا بر چند مطلب تاکید داشت و نسبت به آن حساس بود که یکی از آن ها زیارت عاشورا و دیگری توجه به حضرت فاطمه زهرا (س) بود.

ما در منزل برنامه زیارت عاشورا برگزار می کردیم و آیت الله فاطمی نیا نیز به این مراسم می آمد. توصیه دوم وی، حضرت زهرا (س) بود. این استاد اخلاق، حضرت فاطمه (س) را بر اساس حدیث کساء محور می دانست. در این حدیث وقتی سوال می شود اینان کیانند، گفته می شود هم فاطمه و ابوها و بعلها و بنوها. بر همین اساس مرحوم فاطمی نیا بر روی این نام بسیار حساس بود و در پایان هر مجلسی که داشتیم، صلوات بر حضرت زهرا (س) را که صلوات بر ائمه است و در مفاتیح آمده، قرائت می کرد و می گفت اللهم صل علی فاطمه و ابیها و بعلها و بنیها.

آیت الله  فاطمی‌نیا در سال ۱۳۲۵ در تبریز چشم به جهان گشود. از کودکی تحت تربیت دینی و علمی پدر خود (میر اسماعیل) که از جمله علمای اهل عرفان بود، قرار گرفت. سپس نزدیک به ۳۰ سال نزد میرزا حسن مصطفوی (از شاگردان سید علی قاضی) تحصیل کرد.

وی همزمان تحصیلات حوزوی خویش را هم دنبال کرد و پس از مصطفوی از محضر علمایی چون علامه طباطبایی، سید محمدحسن الهی طباطبایی (برادر کوچکتر علامه طباطبایی)، محمدتقی آملی، سید رضا بهاءالدینی، محمد تقی بهجت و علامه جعفری در علوم اسلامی و عرفان استفاده کرد. 

از ایشان آثار ارزشمندی در زمینه آگاهی اسلامی و شرح مفاهیم شیعی به جا مانده که از آن جمله می توان به نکته‌ها از گفته‌ها، فرهنگ انتظار: در مورد غیبت امام زمان و مباحث اسلامی دیگر، فرجام عشق: شرحی بر غزل حضرت امام خمینی (ره)، به زبان فارسی و اردو، یک نکته از هزاران در دو جلد شامل فرهنگ انتظار و فرجام عشق، ارمغان غدیر: چهل حدیث از منابع شیعه و سنی، دربارهٔ رویداد غدیر خم، شرح و تفسیر زیارت جامعه کبیره، نغمه عاشقی اشاره کرد. 

آیت الله فاطمی نیا پس از یک دوره بیماری طولانی بامداد دوشنبه (۲۶ اردیبهشت) دعوت حق را لبیک گفت و پیکر این عالم وارسته در حرم حضرت معصومه (س) به خاک سپرده شد.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وبگردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

پربحث ترین

آخرین اخبار