شناسه خبر: ۱۱۲۰۱۰
لینک کوتاه کپی شد

ماجراهای «دوربین مخفی» تلویزیون در کربلا

به گزارش صبح تازه، شبکه نسیم دوربین مخفی تلویزیون را روی پلِ سلام با زائران حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) هم فعال نگه داشته و واکنش‌های جالب آنها را از کربلا برای مخاطبین به نمایش می‌گذارد.

به گزارش صبح تازه از تسنیم، شبکه نسیم در ایام محرم و صفر علاوه بر تقویت و ادامه برندِ معروف «با حسین حرف بزن»، «قاب عاشقی» و برخی از برنامه‌های تولیدی و تأمینی دیگر را روی آنتن داشت. در این میان، دوربین مخفی‌اش را نیز برای ایام محرم و خصوصاً اربعین حسینی فعال کرد.

این برنامه را پرهام عمرانی تهیه‌ و کارگردانی می‌کند. او را پیش از این در «چه جوری» شبکه مستند دیده بودیم و او این روزها بیشتر در شبکه نسیم فعالیت دارد. 

برنامه آیتمی که قرار بود فقط برای روز قدس و چند مناسبت دیگر مثل نمایشگاه کتاب، روی آنتن باشد. برنامه‌ای که تنها دوربین مخفی صداوسیما است و دهمین قسمت آن با موضوع ازدواج روی آنتن رفت. تاکنون با محوریت سوژه‌هایی همچون میلاد امام رضا(ع)، نمایشگاه کتاب، روز قدس، روز دختر و... برنامه‌هایی تدارک دیده شده و پخش شد. همچنین سوژه جاماندگان اربعین را داشت؛ در این قسمت از برنامه ایستگاهی با عنوان ثبت‌نام خادمین افتخاری برپا شد تا افرادی که خواهان خدمات‌رسانی به زائران اباعبدالله الحسین هستند بتوانند با توجه به تخصصی که دارند حضور پیدا کنند.

«دوربین مخفی» تلویزیون در کربلا و ماجراهایش

 

نکته‌ای که در این دوربین مخفی وجود داشت این بود که بنا به شرایط به افراد گفته می‌شد که ظرفیت تخصص آن‌ها پُر شده است و تنها خدمتی که وجود دارد پاکبانی است تا واکنش افراد نسبت به این حرکت را به معرض نمایش بگذارد و اگر فرد مورد نظر بدون اما و اگر این حرکت را پذیرفت بازیگر دوربین مخفی حرکت را برای متقاضی سخت‌تر می‌کند تا مشخص شود افراد به خاطر امام حسین(ع) برای انجام کارهای خاص از جایگاه اجتماعی خود خواهند گذشت یا نه.

در نهایت اگر افراد شرایط سخت خدمات رسانی به زائران اربعین را بپذیرند و حاضر شوند هر کاری از جمله پاکبانی و جمع آوری زباله مسیر راهپیمایی را بدون هیچ اما و اگری انجام دهند از طرف عوامل برنامه یک شگفتانه‌ای برای آن‌ها رقم می‌‌خورد.

این کاروان به کربلا رسیدند و «دوربین مخفی» را آنجا برپا کردند. عوامل در دو بخش به سراغِ زائران اربعین رفتند؛ اپیزود اول این دوربین مخفی، بازیگری در قامت زائر به مواکب و استراحتگاه‌های زوار رفته و از خدام و مسئولان موکب‌ها خدماتی فراتر از خدمات فعلی از آنها طلب می‌کند و آنها نیز بدون چون و چرا خدمات خواسته شده را به بازیگر دوربین مخفی ارائه می‌کنند. تا جایی خواسته‌ها پیش می‌رود که به نوعی غیرممکن می‌شود اما باز خدام آن را با جان و دل انجام می‌دهند که این اقدام «نسیما» از این جهت است که نشان دهد کار کردن برای امام حسین (ع) هیچ حد و مرزی نمی‌شناسد.

در اپیزود دوم عوامل «نسیما» بازیگری را در قالب خبرنگار خارجی به مسیر راهپیمایی اربعین می‌فرستند تا با طرح کردن سؤال‌های منفی از جمله شرایط بدِمیهمان‌نوازی و سختی‌های فراوان این مسیر و نبود امکانات، واکنش زوار حضرت اباعبدالله‌الحسین(ع) را به نمایش بگذارند که کار به حدی پیش می‌رود که زائران اربعین قصد برخورد با دروغ‌های خبرنگار دوربین مخفی را دارند.

پرهام عمرانی تهیه‌کننده و کارگردانِ‌این برنامه درباره واکنش و بازتاب‌های همین شوخی‌ها در میانِ راهپیمایان اربعینِ حسینی به خبرنگار تسنیم گفت: تِم دوربین مخفی به چالش کشیدن افراد است و این کار به مراتب در کشور عراق برای تیمِ «نسیما» بسیار سخت بود.

وی افزود: ضبط این برنامه‌ها برای تیم تولید خیلی سخت است که هم حجم زیاد تجهیزات و هم اسکان و تغزیه را داریم. چرا که در روزهای اول به خاطر سختی‌های کار، گروه ناچار بودند برای جا به جایی راحت‌تر در موکب‌ها استراحت کنند و همان‌جا کار تدوین شود. «دوربین مخفی» ذاتاً برنامه‌ای نیست که جای ثابت داشته باشد. 

عمرانی خاطرنشان کرد: شرایط سخت تولید به حجم بالای تجهیزات و تیم 10 نفره تولید برمی‌گردد که کارشان بسیار سخت است. هم دمای زیاد هوا و گرمای فراوان و هم تجهیزات که برای اینکه کار یک موقعی دچار مشکل نشود به نوعی تجهیزات چند منظوره و دوبل بردند که خراب نشود و بتوانند در مواقعِ حساس جایگزین کنند. همه این اتفاقات کار را به مراتب سخت‌تر کرده است. 

تهیه‌کننده و کارگردان برنامه «نسیما» تأکید کرد: یکی دیگر از سختی‌های کار در عراق این است که در کشور دیگر بحث «دوربین مخفی» را انجام می‌دهیم خیلی سخت‌تر و پیچیده‌تر از لحاظ هماهنگی‌ها و انتخاب لوکیشن‌ها و هم اینکه متفاوت بودن فرهنگِ عراقی‌های محترم و عزیز که نمی‌دانیم تا چه حد افراد را به چالش بکشانیم و شوخی کنیم. 

دوربین مخفی مجری ندارد. این برنامه قصد دارد مردم را به فکر وادارد. تمام اولویتی که برنامه «نسیما» یا همان دوربین مخفی دارد، در 10 دقیقه، مسائل سطحی و خیلی عادی که همه به راحتی از کنارش عبور می‌کنند، باعث می‌شود خیلی عمیق به آن فکر کنند و درباره‌اش بیندیشند.

برنامه «نسیما» عموماً در یک فضای پرنشاط و با قالبی طنز تولید می‌شود؛ برنامه‌ای که عموماً با مناسبت‌های تقویمی پیش می‌رود و شاید در این ایام، به سراغ موضوعات روز هم برود.

این برنامه تلویزیونی به تهیه‌کنندگی و کارگردانی پرهام عمرانی به عنوان تنها دوربین مخفی تلویزیون شناخته می‌شود که به مسائل روز جامعه می‌پردازد و قصد دارد با ایجاد چالش‌های موقعیت، مخاطب را در برابر مسائل روزمره به فکرکردن تشویق کند. نسیما تاکنون در 23 قسمت با موضوع‌هایی مختلفی بر روی آنتن شبکه نسیم رفته است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار