خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۵۵۴۸
لینک کوتاه کپی شد

آذر و توران شیرخشک می‌خورند و نمی‌شود انتظار داشت مثل دو هفته اول رشد کنند!

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست کشور ضمن توضیح درباره آخرین وضعیت «توران» و «آذر» گفت: تصمیم بر این شده که این ۲ توله‌یوز فعلا در استان سمنان بمانند و انتقال‌شان به تهران منتفی است.

 آذر و توران شیرخشک می‌خورند و نمی‌شود انتظار داشت مثل دو هفته اول رشد کنند!

به گزارش صبح تازه؛  ۱۲ آذرماه بود که معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور از انتقال ۲ توله یوز مجموعه حفاظت‌شده توران به پاسگاه محیط‌بانی برای حفظ جان آن‌ها خبر داد.

این دو توله ماده که «توران» و «آذر» نامیده شدند، اکنون در اداره کل محیط زیست استان سمنان نگهداری می‌شوند.

حسن اکبری،  معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی سازمان حفاظت محیط زیست کشور درباره انتقال «توران» و «آذر» - ۲ توله یوزی که چند هفته پیش توسط یک چوپان محلی در منطقه حفاظت‌شده توران واقع در استان سمنان پیدا شدند، - به تهران اظهار کرد: وزن توله‌ها با «پیروز» - توله‌یوزِ در اسارت - خیلی متفاوت بود. چراکه حدود دو هفته شیر مادر را خورده‌ بودند. بدین جهت ایمنی و رشد بدنی‌شان خیلی بهتر بود. از ابتدا براساس گزارش دامپزشک معتمد و تیم متخصص در خوراک با مسائلی که «پیروز» با آن‌ها مواجه بود روبه‌رو نبودند.

وی افزود: توله‌ها چند روزی در اداره کل محیط زیست سمنان نگهداری شدند تا به شرایط نسبتا پایداری برسند و بتوانیم برایشان تصمیم بگیریم. در این مدت در اداره کل سمنان سازگاری خوبی داشتند و مشکل خاصی در زمینه نگهداری و تیمارگری‌شان وجود نداشت. اداره کل سمنان نیز درخواست نگهداری این دو توله را داشت و شرایط کامل نگهداری را نیز فراهم کرده بود.

علی رغم حضور تیم سازمان در این مکان تعدادی کارشناس به اداره کل فرستادیم و گزارشی از وضعیت دو توله تهیه شد. در یک کمیته فنی در دفتر تخصصی مربوطه با حضور دامپزشکان و کارشناس پستانداران گزارش تهیه شده بررسی شد و جمع‌بندی نگاه فنی کارشناسان این بود که با این شرایط و مسائلی که تاکنون پیش رفته بهتر است توله یوزها در سمنان بمانند.

معاون محیط زیست طبیعی سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: سمنان دانشکده دامپزشکی خوبی دارد و متخصصان دانشکده همکاری بسیار خوبی را با اداره کل سمنان داشتند، به‌طوری‌که مرتب به آن‌جا سرکشی می‌کنند. دامپزشک معتمد به‌صورت دائم و تیمارگرانی که قبلا در تهران تجربه بزرگ کردن «پیروز» را داشتند نیز حضور دارند. از طرفی اداره کل سمنان به تهران نزدیک است و امکان بازدید مداوم نیز وجود دارد.

وی خاطرنشان کرد: جمع‌بندی تمامی مسائل این بود که در وضعیت آلودگی هوای تهران و باتوجه به اینکه هدف ما این است که علاوه بر این دو توله، «پیروز» نیز هنگام رسیدن به شرایط قابل قبول به توران که وضعیت نسبتا طبیعی‌تری را دارد منتقل شود، دو توله در سمنان بمانند البته اگر در ادامه کار احساس شود توله‌ها به امکانات درمانی بیشتری نیاز دارند یا کمبودهایی متوجه آن‌هاست به‌سرعت به تهران منتقل خواهند شد. اکنون در اداره کل سمنان فضایی مناسب برایشان آماده شده است و در آنجا نگهداری می‌شوند.

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار