خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۷۳۹۳
لینک کوتاه کپی شد

پیشنهادهای جدید بانک صادرات برای فراگیری چک دیجیتال

در راستای اقدامات تحولی چشمگیر بانک صادرات در حوزه مربوط به چک، رئیس هیئت‌مدیره این بانک در همایش بانکداری الکترونیک پیشنهادات جدیدی را مطرح کرد.

پیشنهادهای جدید بانک صادرات برای فراگیری چک دیجیتال

​به گزارش صبح تازه، یاسر مرادی رئیس هیئت‌مدیره بانک صادرات ایران در نشست تخصصی «چک دیجیتال و کارکردهای آن در اقتصاد ایران» پیشنهاد کرد فرآیندهای صدور چک الکترونیک و حتی گواهی عدم پرداخت آن با ارائه کد رهگیری در سامانه‌های قوه قضائیه قابل رصد باشد. اهم پیشنهادات جالب توجه و موضوعات مطرح شده از سوی رئیس هیات مدیره بانک صادرات را باهم مرور می کنیم:

 

ثبت الکترونیک گواهی عدم پرداخت

‌در راستای مزیت‌های چک دیجیتال و آسیب‌شناسی مباحث حقوقی مرتبط با آن، پیشنهاد می کنیم که کل فرآیند چک الکترونیک و حتی گواهی عدم پرداخت آن نیز به صورت الکترونیک با ارائه کد رهگیری صادر و در سامانه‌های قوه قضائیه نیز ثبت و قابل پیگیری شود.

 

پیوستن سایر بانک ها به سامانه چک الکترونیک

برای توسعه و گسترش زیرساخت‌های استفاده از چک امن دیجیتال، باید سایر بانک‌ها نیز به سامانه چک الکترونیک بانک مرکزی بپیوندند.

 

قدردانی از اجرای چک دیجیتال

اگرچه پیاده‌سازی چک دیجیتال پس از سه سال تاخیر عملیاتی شده اما اقدامی ارزشمند است و جای قدردانی دارد. کسی باور نمی‌کرد که روزی با گوشی تلفن همراه  بتوان چک صادر، ظهرنویسی و کارسازی کرد.

 

استقبال عمومی از چکنو

بانک صادرات ایران در عملیاتی کردن چک الکترونیک پیشگام بوده و به عنوان اولین بانک آن را با نام تجاری چکنو راه‌اندازی کرد و تعداد چک‌های صادر و کارسازی شده نشان می‌دهد که استقبال عمومی خوبی از این چک انجام شده است.

 

توسعه چکنو

اگر برخی مشکلات از جمله امکان صدور چک دیجیتال برای اشخاص حقوقی و همچنین محدودیت الزام به تعیین تکلیف حداقل ٨٠ درصد چک‌ها حل شود، امکان توسعه و استقبال بیشتر از چکنو مهیا است و با رفع آن سرعت بهره‌مندی از این خدمت ممتاز شتاب بیشتری خواهد گرفت.

 

مشکلات حقوقی و دوگانگی کاغذ و فیزیک چک

بر اساس قانون، اصالت چک با سامانه‌های بانک مرکزی است و صراحت دارد که تسویه این چک‌ها باید بر اساس استعلام از سامانه بانک مرکزی در وجه ذی‌نفع نهایی با مبلغ و تاریخ درج شده در آن سامانه باشد. بسیاری از مشکلات با فرهنگ‌سازی حل شده است اما مغایرت در فیزیک چک و سامانه بانک مرکزی وجود دارد. دوگانگی ایجاد شده در خصوص ملاک بودن سامانه یا لاشه چک، به ویژه در زمان اعمال مسدودی حساب موجب بروز مشکلاتی در نظام بانکی شده است.

 

رفع مشکلات امنیتی چک با چکنو

چکنو یک گزینه مطلوب برای جلوگیری از سرقت، کلاهبرداری و مفقودی چک است. همچنین سامانه بانک مرکزی ملاک دقیقی برای شناسایی ذی‌نفع چک است و بسیاری از شائبه‌ها را برطرف خواهد کرد و هر کسی به خود اجازه نخواهد داد که جلو کارسازی چک را بگیرد.

 

صرفه جویی در زمان با چکنو

مهمترین مزیت‌هایی که چکنو و مطلوبیت آن برای مشتریان بانک صادرات ایران در این مدت فراهم کرده است، امکان صدور و نقل و انتقال چک در هر مکان و زمان است که تحت نظارت بانک مرکزی صورت می‌گیرد و همچنین از آنجایی که دستورالعمل خدمات پایه بانکی مجوز اعطای تسهیلات خرد را به صورت غیرحضوری داده است، چک الکترونیک برای بانک‌هایی که عملیات آنها بدون کاغذ است، محصول ایده‌آلی است.

 

حذف لاشه چک

از آنجایی که در چک الکترونیک لاشه چک وجود ندارد، قرار بر این بوده که از صدور هرگونه برگه‌ای که نشان‌دهنده لاشه چک باشد، خودداری شود تا مفهوم چک الکترونیک و دیجیتال در اذهان مردم نهادینه شود.

 

کیفری شدن آسان چک دیجیتال

چک‌های الکترونیک به راحتی قابلیت اثبات کیفری شدن را نیز دارند چراکه به صورت سیستمی قابلیت رصد دارند.

گفتنی است این نشست تخصصی با حضور آمنه نادعلی‌زاده مدیر توسعه و تدوین مقررات نظام‌های پرداخت بانک مرکزی، رسول لطفی‌آذر معاون فناوری اطلاعات بانک ملت، علی نظافتیان دبیر کمیسیون حقوقی کانون بانک‌ها و محمد نوری مدیر گروه مالیاتی اندیشکده ایتان در همایش سالانه بانکداری الکترونیک و نظام‌های پرداخت، برگزار شد.

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار