شناسه خبر: ۱۱۸۸۵۴
لینک کوتاه کپی شد

کدام کالای ایرانی باب میل عربستان است؟

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت می‌گوید با بهبود روابط سیاسی میان ایران و عربستان سعودی، می‌توان چشم‌انداز جدیدی از روابط اقتصادی میان دو کشور را نیز متصور بود.

 کدام کالای ایرانی باب میل عربستان است؟

به گزارش صبح تازه، فردای اقتصاد: سیدروح الله لطیفی اظهار کرد: بر خلاف سابقه تجارت ایران با کشورهایی مانند امارات متحده عربی، ترکیه یا افغانستان که در چارچوب آن حتی با وجود برخی اختلافات سیاسی و مرزی، همواره تجارت مشترک میان دو طرف ادامه داشته، در رابطه با عربستان سعودی شرایط همواره متفاوت است و این روابط سیاسی است که مقدمه روابط اقتصادی را فراهم می‌کند.

وی در گفت‌وگو با ایسنا، با اشاره به توقف تجارت مشترک میان دو کشور در سال‌های گذشته، اظهار کرد: وقتی روابط سیاسی قطع شد، عملا دو کشور دیگر رابطه اقتصادی مستقیمی نیز نداشتند اما از ماه‌های گذشته ما شاهد آن بودیم که با از سرگیری مذاکرات سیاسی، اقتصاد نیز بار دیگر فعال شد.

سخنگوی کمیسیون توسعه تجارت خانه صمت با اشاره به آمارهای گمرک از سال گذشته، تشریح کرد: از سه ماه گذشته تاکنون بیش از ۱۴ میلیون دلار تجارت فولاد میان دو کشور انجام شده و باید به این نکته توجه کرد که تجارت‌های مرتبط با فولاد معمولا بازار های مستمر و ادامه‌دار را می طلبد و این موضوع نشان‌دهنده آن است که روابط تجاری دو کشور برای مباحثی مانند فولاد که به استمرار نیاز دارد مهیا شده که این موضوع می‌تواند در آینده به توسعه روابط اقتصادی در سایر سطوح نیز منجر شود.

لطیفی ادامه داد: با توجه به شرایط آب و هوایی عربستان سعودی، مواد غذایی و تولیدات کشاورزی ایران در کنار فولاد یکی از اصلی‌ترین گزینه‌هایی است که می‌تواند به توسعه روابط اقتصادی دو کشور کمک کند. جدای از آن امکان ترانزیت مشترک کالا و دسترسی عربستان سعودی به کشورهای آسیای غربی از طریق ایران نیز موضوع دیگری است که در این حوزه اهمیت دارد.

به گفته وی، با فراهم شدن مقدمات ابتدایی همکاری‌های اقتصادی، می‌توان به گزینه‌هایی چون فعال کردن اتاق‌های بازرگانی مشترک و توسعه همکاری‌های اقتصادی در سایر سطوح نیز فکر کرد.

 

 

 

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
 • سلطان ارسالی در

  عربستان فقط دنبال پرایدایرانه.هیچ کالایی دیگه نمیخواد

 • .. ارسالی در

  پراید

 • مردم ارسالی در

  جناب اشتب نکن...آنها به زنان مشهدی علاقه دارند ...تنها کالای مورد نظر همین است ...متاسفانه

 • ناشناس ارسالی در

  رئیسی بایدبرای مردم ومجلس تبیین کندکه چرااین سه وزیرراعزل کرده؟.

 • ناشناس ارسالی در

  هیچ کدام

ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار