شناسه خبر: ۱۱۲۰۹۱
لینک کوتاه کپی شد

بایدن: چین حمله کند، تایوان را مجهز می‌کنیم!

به گزارش صبح تازه، بایدن گفته است که اگر چین حمله بی‌سابقه‌ای به تایوان انجام دهد، آمریکا از تایوان دفاع خواهد کرد.

به گزارش صبح تازه از مهر به نقل از فاکس نیوز، «جو بایدن»، رئیس جمهور آمریکا در سخنانی اعلام کرد که ایالات متحده در صورت حمله چین به تایوان از آن دفاع خواهد کرد.

اظهارات بایدن در گفتگویی در عصر یکشنبه پخش شد و او وقتی دربرابر این پرسش قرار گرفت که آیا نیروهای آمریکایی در صورت حمله چین از تایوان دفاع خواهند کرد؟ در پاسخ گفت: بله، اگر واقعاً یک حمله بی‌سابقه رخ داده باشد.

بایدن در ادامه بر حمایت دولت خود از سیاست چین واحد تاکید کرد و گفت: تایوان خودش در مورد استقلال خود قضاوت می‌کند. ما در این مسیر حرکت نمی‌کنیم، ما استقلال آنها را تشویق نمی‌کنیم. ما در این مورد نقشی نداریم، بلکه این تصمیم آنهاست.

تنش‌ها بین چین و ایالات متحده در هفته‌های اخیر پس از سفر نانسی پلوسی، رئیس مجلس نمایندگان آمریکا به تایوان در اوایل ماه اوت، تشدید شده است.

در حالی که آمریکا یک معاهده دفاعی متقابل با تایوان ندارد، این جزیره را با تسلیحات نظامی مورد حمایت قرار می‌دهد. کمیته روابط خارجی سنا نیز روز چهارشنبه لایحه‌ای را تصویب کرد که به تایوان ۴.۵ میلیارد دلار برای دفاع در چهار سال آینده اختصاص خواهد داد و تایوان را به عنوان متحد غیر ناتو معرفی می‌کند.

در مقابل «مائو نینگ»، سخنگوی وزارت خارجه چین، از هزینه‌های نظامی جدید آمریکا برای تایوان انتقاد کرد و گفت: علت اصلی تنش‌های کنونی در سراسر تنگه تایوان این است که اصل چین واحد به چالش کشیده شده است. این مقام چینی در یک نشست مطبوعاتی گفت: اجازه دهید تاکید کنم که هیچ کشور یا فردی نباید عزم قوی و اراده محکم دولت و مردم چین را برای حفظ حاکمیت و تمامیت ارضی خود و تحقق اتحاد ملی دست کم بگیرد.

این اولین بار نیست که بایدن می‌گوید در صورت تهاجم چین، ایالات متحده از تایوان دفاع خواهد کرد. رئیس جمهور آمریکا اکتبر گذشته نیز گفته بود که ایالات متحده تعهد دارد تا از تایوان دفاع کند.

 

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار