شناسه خبر: ۱۱۴۱۹۱
لینک کوتاه کپی شد

علی‌اف بازهم علیه ایران لفاظی‌ کرد!

به گزارش صبح تازه، رئیس جمهور آذربایجان در ادامه لفاظی‌های خود علیه ایران طی سخنانی گفت: ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد تا هموطنان ما که به سرنوشت تلخ از کشور آذربایجان جدا شده‌اند، زبان و سنت و فرهنگ ما را حفظ کنند و به اندیشه آذربایجانی گری وفادار بمانند.

به گزارش صبح تازه از تسنیم، الهام علی اف رئیس جمهور آذربایجان طی سخنانی تامل برانگیز در نهمین اجلاس سران سازمان کشورهای تُرک که در سمرقند ازبکستان در حال انجام است با اشاره به رویکرد این سازمان در قبال ترک زبانان خارج از این مجموعه گفت: جهان ترک تنها از کشورهای مستقل ترک تشکیل نمی شود، مرزهای جغرافیایی آن گسترده تر است. من معتقدم زمان آن فرا رسیده است که در چارچوب سازمان، مسائلی مانند جلوگیری از همسان سازی و حفظ حقوق، امنیت و هویت ملی هموطنان خود را که در خارج از کشورهای عضو سازمان ترک ها زندگی می کنند، همیشه در نظر داشته باشیم.

وی افزود: نسل جوان جهان ترک باید فرصت تحصیل به زبان مادری خود را در کشورهای محل سکونت خود داشته باشند. متأسفانه اکثریت 40 میلیون آذربایجانی ساکن خارج از آذربایجان از این فرصت ها محروم هستند. آموزش هموطنان خارج از کشورهای ترک به زبان مادری باید همواره در دستور کار سازمان باشد. باید در این راستا اقدامات لازم صورت گیرد.

رئیس جمهور آذربایجان ادامه داد: دولت آذربایجان توجه ویژه ای به حمایت از حقوق، آزادی ها و امنیت آذربایجانی های مقیم خارج از کشور دارد. ما به تلاش خود ادامه خواهیم داد تا هموطنان ما که به سرنوشت تلخ از کشور آذربایجان جدا شده اند، زبان و سنت و فرهنگ ما را حفظ کنند و به اندیشه آذربایجانی گری وفادار بمانند و هرگز با سرزمین تاریخی خود قطع رابطه نکنند.

علی اف در حالی به جدا شدن ترک ها از سرزمین تاریخی خود(جمهوری آذربایجان) اشاره و اظهارات چند سال پیش رجب طیب اردوغان رئیس جمهور ترکیه در جدا افتادن ملت ترک در آذربایجان را تکرار می کند که آنچه اکنون به عنوان جمهوری آذربایجان شناخته می شود جزوی از خاک ایران بوده و با قرارداد گلستان در 200 سال پیش بین ایران و روسیه تزاری از کشورمان جدا افتاده است.

بر اساس عهدنامه گلستان در سال 1192 خورشیدی، ایالت‌ها و ولایت‌های چهارده گانه، گنجه و قره‌باغ، ولایت‌های شکی، شیروان، قبه، دربند، بادکوبه، داغستان و گرجستان، محال شوره‌گل، آچوق‌باشی، گروزیه، منگریل و آبخاز. افزون بر آن، بخشی از سرزمین تالش نیز به تصرف روس‌ها، درآمد.

در اواسط هفته جاری نیز علی اف در لفاظی علیه ایران گفته بود، کسانی که در مرز ما برای حمایت از ارمنستان رزمایش نظامی برگزار می کنند نیز باید این را بدانند. هیچ کس نمی تواند ما را بترساند. 

به نظر می رسد که رئیس جمهور آذربایجان به دنبال افزایش تنش با جمهوری اسلامی گام برداشته و در هفته های اخیر که برخی کشورهای غربی و آمریکا فرصت انتقاد علیه ایران را پیدا کرده اند، او نیز فرصت را غنیمت شمرده تا با انتقاد علیه جمهوری اسلامی، دین خود را به کشورهای غربی ادا کند.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
 • مرجان ارسالی در

  خیلی پر رویی.....

 • ناشناس ارسالی در

  غلطای زیادی عوضی نوکرامریکا واسراییل!

  • ناشناس ارسالی در

   ببین چه گندی زدید که آذربایجان هم که روزی جزو خاک ما بود برای ما دم در آورده

 • هاشم ارسالی در

  باید خاک آذربایجان به وطن اصلی خود ایران اسلامی برگردد و این عامل استکبار جهانی نیست و نابود بشه انشالله

 • اسد ارسالی در

  زر زده مرتیکه گوه

 • ناشناس ارسالی در

  برو گمشو مردک بد دماغ...برو(دی.ان.ای)خودت بگیر تابدونی این حرفهای صدمن ی غاز.زیادتر از دهانت است

 • امیر ارسالی در

  خب گفته نمی ترسیم ،،،چرا ناراحت شدید ؟؟؟

 • ناشناس ارسالی در

  بابا اینم با خودش حال کرده جو گرفته یه گوهی خورده پوخ ییب امیسه.

 • ناشناس ارسالی در

  گوه خورده مرتیکه مفت خور.اونجا که زندگی مکنه خاک ایران عزیز.که به هوس بازی وندامکاری یک عده جدا شده

 • مهدی ارسالی در

  با سلام
  یکی نیست به این احمق بگه ایران ارمنستان نیست ؟
  دلش موشک میخواد !!!!
  ممنون

 • ناشناس ارسالی در

  از پوتين بدم مي ايد

 • ناشناس ارسالی در

  فرهنگ و تمدن غنی ایرانی بودنت را با به زبان آوردن کلمات زشت و بیهوده در برابر ادعای یک حاکم خارجی ، لکه‌ دار نکن هیچوقت . کشور آذربایجان و مردم آن خوب می دانند که دور افتادن آنها از قلمرو ایران نتیجه بی کفایتی و بی عرضه گی شاهان و حاکمان ایرانی است .

 • J ارسالی در

  این از بی عرضگی وزارت امور خارجه ماست که اجازه میده این مردک ابله از این جسارتها بکنه . اون موقع که آذربایجان به ارمتستان حمله کرد و در ایران همه مقامات یا سکوت کردن یا از آذربایجان دفاع کردن حالا بیان تحویل بگیرن

 • ابراهیم کرمی ارسالی در

  الهام خانم مثل یک سگ ترسواست که به خاطر ترسش از دور واق واق میکند اصلا بگذارید حمله کند ودر وسط معرکه خشتکش پاره شود این جور ی فایده ندارد

 • مهدی ارسالی در

  آمریکا و نوچه‌هاش می خواد با تحریک این الهام‌خانم بذر دشمنی و نفاق بکاره
  البته ایران قدرت برتر منطقه است و باید به دیگران کشورهای همسایه اطمینان خاطر دهد که با آنها دوست است و بارها به مردم این کشورها گوشزد کند که دولت شما با تحریک غرب در صدد دشمنی با ماست عواقب این امر نباید دامن شما را بگیرد.

 • ناشناس ارسالی در

  فشار مخورین

 • جعفر ارسالی در

  غلط کرده مرتیکه نفهم ی دونه دکمه الان داره دنبال کت و شلوار میگرده 😄😄😄😄

 • محمدولایی بازنشسته ارسالی در

  حقوق بازنسشسته های کشوری را چرا مجلس حذف کرد؟؟؟؟ دفاع ازماست

 • مهران ارسالی در

  درود. جمهوری آذربایجان که ۲۰۰ سال پیش از ایران با عهدنامه گلستان جدا شد ولی مردمش ایرانی هستند و میتوان با بهبود سیاست و رفتارهای دوستانه، دو کشور و مردمش رو دوباره به همدیگر نزدیک کرد: بازارچه های مرزی، تسهیل گذر از مرزها، برداشتن ویزا، باز گذاشتن مرزها در مناسبت های ملی مانند نوروز و یلدا و....
  دوران فتح سرزمینی سپری شده و مردم دو طرف ارس ریشه یکسان دارند و اگه جنگ بشه، یک خونریزی بیهوده خانوادگی محسوب میشه. پاینده ایران یاشاسین آذربایجان

 • مرتضی ارسالی در

  دلت الهام خاراندن میخایو / چک موشک به زیر گونه راستت میخایو

 • علی ارسالی در

  تقصیر مسئولین خواب الوده ماست . که علیف اینچنین گستاخی میکنه .باید برخورد جدی با این عنصر صهیونیسم صورت بگیره

 • من ترکم عاشق ایران ارسالی در

  مردک حرومزاده نوکر . ما ترک زبانان ایران جانمان فدای ایران می کنیم و مطمئن باش من ترکی نمی بینم اطراف خودم که چرندیات تو رو ذره ای براش اهمیت داشته باشه پس زیپ اون فاضلابت و بکش . مطمعن باش روزی آذربایجانم میاد زیر نظر تبریز و اردبیل

 • ح ارسالی در

  دولت ما انقدر گرفتاری داره که هر نشسته ای خودشو وسط می ندازه
  ..خیلی سگها در اطرافمون هستن بذار پارس کنن .به مردمی چون دماوند وتفتان متکی هستیم

 • ناشناس ارسالی در

  حالاکه باخرابی های ۸ ساله دولت روحانی باویرانه های زیرساخت‌های فرهنگی اجتماعی. سیاسی. بایدم کشورهای کوچک دوروبرمون هم اینجوری جرات پیداکنند

ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار