شناسه خبر: ۱۱۵۲۲۲
لینک کوتاه کپی شد

پیامهای تلفن همراه استرس‌زا هستند!

استرس پیام های تلفن همراه به این معناست که افراد به طور متوسط حدود ۸۵ بار در روز گوشی خود را چک می کنند که میزان آن تقریباً معادل یک بار در هر ۱۵ دقیقه است.

پیامهای تلفن همراه استرس‌زا هستند!

به گزارش صبح تازه؛ استرس یا بخشی از آن میتواند ناشی از پیامهای تلفن همراه تان باشد. اگر به طور روزانه پیام ها و نوتیفیکیشن های زیادی از منابع مختلف روی تلفن همراه خود دریافت می کنید، جای تعجب نیست که با وجود این همه اعلان‌ در تلفن هوشمندتان، تمرکز خود از دست بدهید. به گفته محققان، تلفن شما حتی نیازی به نوتیفیکیشن ندارد تا حواس تان را پرت کند. شواهد بسیار خوبی وجود دارد که صرف وجود گوشی، چه بی صدا یا با صدا، برای منحرف کردن توجه شما کافی است.

 پژوهشگران اعلام کردند: اگرچه تخمین ها متفاوت است، اما افراد به طور متوسط حدود ۸۵ بار در روز گوشی خود را چک می کنند که میزان آن تقریباً معادل یک بار در هر ۱۵ دقیقه است. به عبارت دیگر هر ۱۵ دقیقه یا بیشتر احتمالاً توجه شما از کاری که انجام می دهید منحرف می شود. مشکل اینجاست که چند دقیقه طول می کشد تا پس از پرت شدن حواستان توسط تلفن همراه، تمرکز خود را به طور کامل به دست آورید.

اگر فقط در حال تماشای تلویزیون هستید، حواس پرتی موضوع مهمی نیست اما اگر رانندگی می ‌کنید، سعی می ‌کنید درس بخوانید، در محل کار هستید یا با عزیزانتان وقت می ‌گذرانید، این امر می ‌تواند منجر به مشکلات نسبتاً اساسی شود.

محققان توضیح می دهند: پیام های تلفن وقفه ‌های برون‌زا هستند. به عبارت دیگر، مساله ای بیرونی در اطراف شما باعث وقفه شده است. وقتی صدای نوتیفیکیشن تلفن خود را می شنویم، احتمالا هیجان زده می شویم. این همان احساس لذت ‌بخشی است که افرادی که قمار می ‌کنند با دیدن یا شنیدن صدای دستگاه بازی تجربه می کنند.

اما اگر تلفن شما در حالت بی صدا باشد، نوع دیگری از وقفه به وجود می آید که به آن وقفه داخلی یا درون زا گفته می شود. در این حالت بر اثر اشتیاق زیاد برای برداشتن تلفن و دیدن اتفاقات آنلاین به گوشی خود نگاه می ‌کنیم چراکه منتظر پاداش بوده و نیازی نیست که یک پیام دریافت کنیم.

شواهد فزاینده ای وجود دارد که اعلان های تلفن همراه با کاهش بهره وری، تمرکز ضعیف تر و افزایش حواس پرتی در محل کار و مدرسه مرتبط است.

نتایج یک مطالعه روی امواج مغزی افراد نشان داد کسانی که زیاد از تلفن همراه استفاده می کنند نسبت به کسانی که کاربران سبک هستند، نسبت به اعلان ها حساس ترند.

شارون هوروود (Sharon Horwood) استاد روانشناسی در دانشگاه دیکین و پژوهشگر این مطالعات می گوید: وقفه ‌های مکرر تلفن ما همچنین می ‌تواند باعث ایجاد استرس در نیاز به پاسخ ‌گویی شود.

قطع مکرر تلفن هوشمند نیز با افزایش ترس از دست دادن همراه است.

همچنین اگر پس از پاسخ دادن به یک اعلان، حواس‌تان به تلفن پرت شد، هر گونه تعلل بعدی در بازگشت به کارتان نیز می‌ تواند احساس گناه یا ناامیدی در شما ایجاد کند.

هوروود معتقد است که آنچه مورد نیاز است تغییر رفتار بوده که امری بسیار سخت است.

او در پایان می گوید: برای مشاهده تغییرات پایدار ممکن است چندین تلاش هم زمان لازم باشد. اگر تا به حال سعی کرده اید سیگار را ترک کنید، وزن کم کنید یا یک برنامه ورزشی را شروع کنید، متوجه منظور من خواهید شد.

شرح کامل این مطالعه در مجله تخصصی The Conversation منتشر شده است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار