خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۵۲۶۷
لینک کوتاه کپی شد

چرا آذربایجان به منطقه قره‌باغ لشکرکشی می‌کند؟!

به گزارش صبح تازه، یک کارشناس و تحلیلگر مسائل قفقاز گفت: جمهوری آذربایجان در صدد ماجراجویی جدید در منطقه قفقاز است که این مساله نیازمند تحرکات دیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران و هشدار مسئولین نظامی است.

چرا آذربایجان به منطقه قره‌باغ  لشکرکشی می‌کند؟!

به گزارش صبح تازه از ایلنا، احسان موحدیان در تشریح آنچه از صبح امروز در منطقه قره باغ آغاز شده است، گفت: آنچه امروز به تاریخ ۱۲ دسامبر در حال وقوع است این است که مانند سوم و هفتم دسامبر یک سری نیروهای نظامی جمهوری باکو که البته که در پوشش فعالین محیط زیستی عمل می‌کنند به مرکز نیروهای صلح بان روسی در گذرگاه لاچین که خاک اصلی جمهوری ارمنستان را به منطقه قره باغ متصل می‌کند مراجعه کرده و جمع شده‌اند و در تلاش هستند تا صلح بانان روسی را تحریک و وارد منطقه قره باغ شوند که عمده ساکنان آن ارمنی و در محاصره هستند. 

وی ادامه داد: در اینجا هدف راه انداختن نسل کشی است که نخست وزیر ارمنستان، نیکول پاشینیان نیز امروز اعلام کرده که هدف نظامیان اذربایجان نفوذ به منطقه قره باغ برای راه انداختن یک نسل کشی است. البته نظامیان آذربایجانی اهداف دیگری نیز تعقیب می‌کنند که عمده آن مرتبط با این مساله است که گذرگاه لاچین دو معدن طلا دارد که ارزش یکی ۵۰ میلیارد دلار و دیگری ۱۰ میلیارد دلار تخمین زده شده و الهام علیف یک قراردادی را با یک شرکت انگلیسی در تاریخ ۵ جولای ۲۰۲۲ امضا کرده که براساس آن این دو معدن برای بهره برداری به یک شرکت انگلیسی واگذار می شود. 

وی افزود: یکی از دلایلی که جمهوری آذربایجان به دنبال این است که یک کریدور جدیدی را به جای کریدور لاچین که ارمنی ها از آن عبور می‌کنند، بزند همین است چرا که معدن طلا در مسیر کریدور فعلی است و ارتش باکو می‌خواهد این کریدور را در اختیار خود بگیرد و صلح بانان روسی را تحریک به خروج می‌کند تا شرکت‌های انگلیسی بتوانند طلای این منطقه را غارت کنند؛ در نتیجه انگیزه اصلی این اقدام اقتصادی است. امروز هم خبرنگاران را به این منطقه گسیل کردند و هم در شوشا تظاهرات راه انداخته‌اند و تعدادی تانک به سوی منطقه در حرکت است.

این تحلیلگر مسائل قفقاز گفت: ساعتی قبل پوتین، رئیس جمهور روسیه با علیف تماس گرفته تا با رئیس جمهور آذربایجان در خصوص این موضوع صحبت کند. لذا شرایط به شدت بحرانی است و امکان دارد ظرف چند روز آینده تحرکات نظامی باکو در این منطقه قره باغ افزایش پیدا کند و ضرورت دارد جمهوری اسلامی ایران تحرکات دیپلماتیک خود را افزایش دهد. همچنین لازم است مقامات نظامی ما نسبت به ماجراجویی در منطقه به باکو هشدار دهند. ما باید تحرکات رسانه‌ای را افزایش دهیم و نسبت به ماهیت اقدامات جمهوری آذربایجان اطلاع رسانی کنیم. | منبع: ایلنا

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار