شناسه خبر: ۱۱۶۲۶۵
لینک کوتاه کپی شد

"ایرهاوک" شکارش را از آتش بیرون کشید+عکس

بومیان استرالیا از پرنده‌ای می‌گویند که شراره‌ای از آتش را به منقار می‌گیرد و جنگل‌ها و بیشه‌ها را به آتش می‌کشد. ایرهاوک یا شاهین‌آتشین پرنده‌ای است که نامش با آتش‌ گره خورده است.

"ایرهاوک" شکارش را از آتش بیرون کشید+عکس

به گزارش صبح تازه؛ استرالیا با آتش بیگانه نیست و این آتش‌ها در محیطی گرم و خشک، بیشتر با بی‌احتیاطی انسان و عوامل طبیعی چون آذرخش برپا می‌شوند، اما نه همیشه. به باور بومیان استرالیا گاهی پرنده‌ای در آسمان پدیدار می‌شود که در منقارش آتش دارد و می‌رود تا گوشه‌ای آتش برپا کند.

بومیان استرالیا از قرن‌ها پیش با مشاهدات خود به این نتیجه رسیده‌اند که فایرهاوک یا شاهین آتشین، چوبی نیم‌سوخته یا شعله‌ور را با منقار یا چنگالشان به مکان‌های دیگر برده و اینگونه آتش‌افروزی می‌کنند.

بر اساس مقاله‌ای که نشنال جئوگرافیک منتشر شده است، هنوز مستندات کافی برای اثبات این رفتار در پرنده مذکور وجود ندارد اما با اطمینان می‌توان گفت که این شکارچیان آتش‌سوزی را چون فرصتی برای شکار خزندگان و جوندگان کوچک هراسیده از آتش می‌بینند.

پرنده‌ باشکوه از آتش نمی‌گریزد، شکار می‌کند / عکس

یکی از حدس‌ها درباره وجود این باور در فایرهاوک نیز به همین عادت پرنده برمی‌گردد. برخی پژوهشگران گمان می‌کنند که در شکارهای ناموفق گاهی پرنده اشتباهی تکه‌ای از آتش را با خود به آسمان می‌برد و دیدن این صحنه می‌تواند گمان آتش افروزی او را تقویت کند.

به هر حال پژوهش‌ها در این زمینه ادامه دارد، به امید اینکه روزی از راز این پرنده باشکوه پرده برداشته شود.

پرنده‌ باشکوه از آتش نمی‌گریزد، شکار می‌کند / عکس

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار