شناسه خبر: ۱۱۸۷۲۶
لینک کوتاه کپی شد

بازی خطرناک باکو

علی‌اف صبر ایران را امتحان نکند

​به گزارش صبح تازه، الهام علی‌اف در شرایطی که رژیم صهیونیستی با چالش‌های درونی متعدد همراه است، مسافر پرواز در حال سقوط تل‌آویو به ناکجا آباد شده است و ساده لوحانه خواستار پایان صبر تهران است.

علی‌اف صبر ایران را امتحان نکند

به گزارش صبح تازه از همشهری آنلاین، همزمان با تحولات مثبت در منطقه و به سود کشورمان و همگرایی با برخی کشورهای مهم عربی، شاهد رویکرد تنش آمیز و خصمانه دولت باکو علیه تهران هستیم.

علی رغم همه مشترکات تاریخی، تمدنی، مذهبی، زبانی و جغرافیایی با آذربایجان شاهدیم که دولت الهام علی‌اف مسیری بر خلاف واقعیت‌های منطقه را برای حرکت باکو در نظر گرفته است. مسیری که به صلاح منطقه و مردم آن نیست و کنترل فرمانش در تل آویو قرار دارد.

علی‌اف خود را واگنی از قطار فرسوده رژیم صهیونیستی کرده و در شرایطی که خود این رژیم با چالش‌های درونی متعدد همراه است مسافر پرواز در حال سقوط تل‌آویو به ناکجا آباد شده و ساده‌لوحانه و با محاسبات غلط خواستار پایان صبر تهران است.

تهران از همان ابتدای استقلال این جمهوری در قفقاز به دلیل رعایت حسن همجواری و احترام به ریشه‌ها و مشترکات متعدد، مانند برادری بزرگ‌تر و بزرگوار تمام ظرفیت‌های خود را برای ایجاد صلح و توسعه منطقه به کار برد. کمک‌های غذایی، مالی و لجستیکی زیادی به این کشور داشت. مسیر زمینی خود را برای ارتباط میان منطقه نخجوان با خود آذربایجان قرار داد و حتی برای آزادسازی مناطق اشغال شده این کشور توسط ارمنستان تلاش‌های بسیاری را انجام داد و مواضع حق طلبانه‌ای گرفت.

اما آذربایجان اصرار عجیبی برای تغییر مرزهای جغرافیایی منطقه خود دارد. موضوعی که مکرراً از سوی تهران رد شده است. هر زمان هم تل‌آویو چراغ می‌زند یک قسمت دیگر از سریال تنش‌های خود با تهران را بازی می‌کنند.

بعد از حادثه سفارت باکو در تهران، سفارت خود را در پایتخت ایران را بست و بعد از آن سفارت خود را در قلب سرزمین‌های اشغالی فلسطین گشود. در حالی‌که در ماجرای سفارت باکو در تهران موضوع شخصی بود و حتی شائبه قاچاق انسان توسط خود سفارت آذربایجان وجود دارد. همچنین در حمله تروریستی به حرم شاه‌چراغ شیراز عنصر اصلی هدایت و هماهنگ‌کننده، تبعه جمهوری آذربایجان بود که منجر به شهادت ۱۳ ایرانی و مجروحیت ۲۱ نفر دیگر شد. برخی رسانه‌های این کشور رسماً و علناً به مقامات جمهوری اسلامی توهین کردند. در عین حال ذاکر حسن‌اف، وزیر دفاع دولت باکو نیز در سخنانی بر حمایت ایران از تروریسم و اشغالگری تاکید کرد! از طرفی به دلایل واهی مدعی شدند تهران به دنبال انجام کودتا در کشورشان بوده است که در نهایت موجب خروج تعدادی از دیپلمات‌های ایران از باکو شد.

آذربایجان باید به نوع رویکرد ایران با عربستان و دیگر همسایگان توجه کند چند سال پیش برخی حکومت‌های عربی با هم‌صدایی تل‌آویو مدام در حال اتهام زنی و تنش آفرینی علیه کشورمان بودند اما در نهایت با چرخشی ۱۸۰ درجه‌ایی واقعیت‌های منطقه را دیدند و خواستار تنش زدایی با تهران شدند. امیدواریم دولت مستقر در باکو قبل از دیر شدن از این راه پر خطر که به ناکجا آباد می‌انجامد برگردند و همراهی با رژیم اسرائیل را کنار بگذارند. حضور نیروهای اطلاعاتی و امنیتی رژیم صهیونیستی در جوار ایران و میدان دادن برای برخی تحرکات ایضایی علیه ایران کاری اشتباه است که بارها با هشدار تهران مواجه شده است.

در همین زمینه علی نیک‌زاد نایب رئیس مجلس شورای اسلامی و نماینده مردم اردبیل، در واکنش به اقدامات باکو گفت: نظام مقدس اسلامی نسبت به تحولات در مرزها و همسایگانش حساس است و به بلندپروازی‌ها، پاسخ محکم می‌دهد. امیدوارم همسایگان ما حسن همجواری با نیاکان خود را فدای وسوسه صهیونیست‌ها نکنند.

پاسخ قاطع ایران به هرگونه اقدام علیه منافع ملی کشورمان

رامین مهمان‌پرست سخنگوی اسبق وزارت خارجه ایران و با اشاره به برخی اقدامات دولت آذربایجان، گفت: جمهوری اسلامی ایران در چارچوب منافع ملی تلاش می‌کند تا در منطقه ثبات و آرامش برقرار شود.

وی افزود: طبیعتاً در منطقه‌ای که ایران در آن حضور دارد با وجود همسایگان متعدد آن، دشمنانی هستند که می‌خواهند آرامش در منطقه را بر هم زده و به دنبال ایجاد مزاحمت باشند. در نتیجه کشورهای منطقه باید با هوشیاری نسبت به اینگونه اقدامات و تلاش‌ها با آنها برخورد کنند.

سفیر سابق ایران در قزاقستان با اشاره به بهبود روابط تهران با برخی کشورهای عربی اظهار داشت: همواره جمهوری اسلامی ایران نشان داده است برای داشتن یک منطقه مقتدر، آرام، متحد و منسجم در تلاش است. بویژه در این زمینه و در ماههای اخیر تهران اقدامات بزرگی را برای بهبود روابط خود را با کشور عربستان و همچنین برخی کشورهای عربی حوزه خلیج فارس برداشته است.

رژیم اشغالگر قدس نمی‌خواهد منطقه آرامش داشته باشد

مهمان‌پرست ادامه داد: همه کشورهای منطقه از تحولات مثبت به‌وجود آمده میان ایران و کشورهای عربی استقبال کردند، اما تنها عنصری که نمی‌خواهد ایران به اهداف خود برسد و منطقه آرامش داشته باشد، رژیم اشغالگر قدس است.

وی تصریح کرد: رژیم صهیونیستی در حالی که از درون دچار آشفتگی است، تلاش می‌کند تا اتحاد و ثبات در منطقه شکل نگیرد، لذا با تحرکاتی که در منطقه انجام داد از جمله شهادت دو مستشار نظامی ما در سوریه و برخی موضوعات دیگر به دنبال آن است که نتانیاهو را از چالش‌های درونی اسرائیل نجات دهد.

سخنگوی اسبق وزارت خارجه ایران تأکید کرد: جمهوری آذربایجان هم تحت تأثیر این حرکت‌ها، اقدامات غیر دیپلماتیک را از خود بروز داده است لذا می‌توان دلیل برخی تحرکات جمهوری آذربایجان علیه جمهوری اسلامی ایران در این راستا است. به نظرم باید همه این مسائل به‌وجود آمده با آذربایجان را طراحی‌های رژیم صهیونیستی دانست.

وی افزود: متأسفانه جمهوری آذربایجان دچار یک سری توهمات و درک نامناسب از شرایط منطقه شده است. در حالی‌که مشکلات منطقه‌ای دولت باکو به پشتوانه قدرت بزرگی مانند ایران قابل حل است، ولی آنها تصور می‌کنند که می‌توانند با ارتباط با اسرائیل و همکاری نظامی با آنان، به اهداف خود برسند.

مزاحمت ایجاد شده توسط مسئولین جمهوری آذربایجان به نفع آنها نیست

سخنگوی اسبق وزارت خارجه بیان داشت: تصور اشتباهی است که کشوری فکر کند می‌تواند منافع ملی ما را به خطر بیاندازند. مزاحمت ایجاد شده توسط مسئولین جمهوری آذربایجان به نفع آنها و منطقه نیست.

وی ادامه داد: توصیه مقامات جمهوری اسلامی این است که می‌توانیم بهترین روابط را با کشورهای منطقه داشته باشیم که با همکاری با یکدیگر قابل ایجاد است. اشتراکات ما از ویژگی‌های خاصی برخوردار است. فرهنگ و مذهب و تاریخ مشترک و برادری میان دو کشور ویژه و خاص است.

مهمان‌پرست تأکید کرد: دولت مردان آذربایجان باید متوجه باشند که می‌توانند متحد استراتژیک برای جمهوری اسلامی ایران باشند اما متأسفانه آنان وارد بازی اشتباه و خطرناک شده است و مسئولین کشورمان نیز با اقدامات دیپلماتیک مناسب اجازه نخواهند داد منطقه دچار خطر نشود.

وی با اشاره به قدرت کشورمان تصریح کرد: جمهوری اسلامی ایران قدرت بلامنازع در منطقه است و اگر احساس کند که تحرکاتی می‌تواند منافع منطقه را به هم بریزد و منافع ملی ما را به خطر بیندازد، قطعاً در این خصوص اقدام جدی و مناسب را انجام خواهد داد.

مهمان‌پرست ادامه داد: آنان باید کوچک‌ترین تردیدی را به خود را ندهند که هر اقدامی که بر خلاف منافع ایران صورت بگیرد با پاسخ محکم و در همان راستا را مشاهده خواهند کرد.

تهران اجازه نمی‌دهد خاک جهان اسلام خاکریز دشمنانش شود

بدین ترتیب باید توجه داشت که ایران همواره به دنبال صلح و ثبات در منطقه بوده است و آذربایجان را بخشی از خاک جهان اسلام می‌داند. تهران همواره با گذشت از برخی اشتباهات آنان به خاطر مصالح منطقه نگاهی مثبت به آینده دارد، اما حکومت علی‌اف باید بداند این تضمین و مصونیت به حکومتی که بر خلاف منافع جهان اسلام به آغوش اسرائیل رفته است و امکانات خود را در کنار مرزهای ایران به تل‌آویو داده، پایدار نیست. صبر راهبردی ایران طولانی نخواهد بود و تهران اجازه نمی‌دهد خاک جهان اسلام خاکریز دشمنانش شود.

دولت باکو به هیچ عنوان همتراز و هم‌وزن ایران بزرگ نیست. تهران سیاست‌های راهبردی بزرگترین قدرت جهان را در منطقه غرب آسیا به چالش کشیده و مصافی تمام قد و موفق با آمریکایی‌ها دارد. در این میان باکو نباید دچار خطای محاسبه شود و با پشتوانه برخی حمایت‌های دولت‌های منطقه‌ای و فرا منطقه‌ای، از صبر استراتژیک ایران قدرتمند، سو استفاده کند. قطعاً در آینده نه چندان دور و با اقدامات قاطع ایران، مستی خیالات علی‌اف از سرش خواهد پرید و آتش سیاست‌های غلط او دامان خودش را خواهد گرفت، زیرا بر خلاف پروگانداهای تنش‌آفرین رسانه‌ای اقدامات ایران نه در کلام که در عمل است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار