شناسه خبر: ۱۱۹۱۶۹
لینک کوتاه کپی شد

چین عقب نشینی کرد

به گزارش صبح تازه، اقتصاد نیوز : به نظر می‌رسد هشدارهای مداوم واشنگتن به پکن مؤثر بوده و این کشور تصمیم گرفته است که از ارائۀ کمک‌های نظامی مستقیم به روسیه خودداری کند. اما در این زمینه دو نکتۀ حائز توجه وجود دارد.

چین عقب نشینی کرد

در طول بیش از یک‌سال گذشته آمریکا اصرار و تلاش دیپلماتیک زیادی داشت که جلوی کمک‌های نظامی چین به روسیه در جنگ اوکراین را بگیرد. ظاهراً این سیاست آمریکا به موفقیت رسیده و چین دیگر قصدی برای کمک نظامی به روسیه ندارد. نشنال‌اینترست با انتشاریادداشتی بررسی کرده که اولاً چرا چین چنین تصمیمی گرفته و آیا بر سر آن خواهد ماند یا نه.

دیپلماسی موفق آمریکا

 این مورد را باید یکی از مصادیق موفقیت آمریکا در دیپلماسی اجبار بدانیم؛ جایی که شما بدون استفاده از زور سخت و فقط با ابزار دیپلماسی، کشور دیگری را وادار می‌کنید که سیاست‌های مطلوب شما را پی بگیرد و دست از سیاست‌هایی که برای شما نامطلوب است بردارد. همین مسئله در ارتباط با کمک‌های نظامی چین به روسیه باعث شد که از وقوع یک تنش میان چین و آمریکا جلوگیری شود.

وزیر امور خارجه چین در ۱۴ آوریل در یک کنفرانس خبری با آنالنا بائربوک، وزیر امور خارجه آلمان، تضمین داد که این کشور در مورد صادرات اقلام نظامی، نگرش محتاطانه و مسئولانه‌ای اتخاذ می‌کند و گفت: «چین به طرفین درگیر در مناقشۀ اوکراین سلاح ارائه نخواهد کرد و صادرات اقلام دومنظوره را نیز مطابق با قوانین و مقررات مدیریت و کنترل خواهد کرد».

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار