شناسه خبر: ۱۱۹۲۱۶
لینک کوتاه کپی شد

اتفاق خطرناک بعد از پرتاب قدرتمندترین موشک جهان

FAA در مورد موشک‌هایی که مشکل پیدا می‌کنند، یک روش استاندارد تحقیقاتی دارد، و تا زمانی که مطمئن نشوند راه‌اندازی دوباره استارشیب تهدیدی برای امنیت عمومی ندارد، به آنها مجوز نخواهند داد.

اتفاق خطرناک بعد از پرتاب قدرتمندترین موشک جهان

به گزارش صبح تازه از اقتصادنیوز به نقل از خبرآنلاین، اداره هوانوردی فدرال آمریکا (FAA) در حال بررسی پرتاب موشک استارشیب از شرکت اسپیس ایکس است که در تاریخ ۲۰ آپریل پرتاب شد. گفته می‌شود که انفجار این موشک باعث شکسته شدن شیشه‌ها و بارش خاکستر بر روی زیستگاه حیوانات در حال انقراض شد.

اداره هوانوردی فدرال(FAA) که مسئول تنظیم امورهوانوردی غیرنظامی ایالات متحده است، شرکت اسپیس ایکس را از هر گونه پرتاب بیشتر، تا زمان اتمام تحقیقات در مورد ایرادهای پرتاب آزمایشی ۲۰ آپریل، منع کرده است. پرواز دراماتیک این موشک غول‌پیکر، با ایجاد شدن یک گودال در بتن زیر سکوی پرتاب آغاز شد و با منفجر شدن آن در حدود ۴ دقیقه بعد از پرتاب، پایان یافت.

بر اساس گزارش‌های رسیده، گرد و غبار و ضایعات حاصل از این انفجار بر سر ساکنین پورت ایزابل تگزاس(شهری در ۱۰ کیلومتری سکوی پرتاب)، و در سراسر سواحل بوکا چیکا که محل لانه‌سازی حیوانات در حال انقراضی مانند برخی پرندگان و لاک‌پشت‌های دریایی است، بارید.

دیو کورتز، مدیر بخش گروه حمایت از محیط ‌زیست سیرا، گفت که ساکنان پورت ایزابل گزارش‌هایی از شکسته شدن پنجره‌های خانه‌ها و محل کارشان و نشستن ذرات خاکستر مانند، بر روی خانه‌ها و مدارس ارسال کرده‌اند.

سکوی پرتاب اسپیس‌ایکس نیز با آسیب‌های فراوانی مواجه شده است. فلزات این سکو خم شده و سوخته‌اند و بتن‌های آن خرد شده‌اند. نیروی ناشی از موتورهای موشک، سوراخی همانند دهانه یک آتشفشان در سکوی پرتاب ایجاد کرده است. کورتز به CNBC گفت: "این بتن‌ها به سمت اقیانوس شلیک شده‌اند و ترکش‌های حاصل از آن ممکن بود با مخازن ذخیره سوختی که در مجاورت سکوی پرتاب قرار دارند، برخورد کنند."

برخلاف سایر سایت‌های پرتاب موشک‌های بزرگ، سایت بوکاچیکا اسپیس‌ایکس، هم فاقد سیستم سیلاب است(سیستمی که به محض تشخیص آتش‌سوزی فعال می‌شود و آب یا کف را با قدرت زیاد برای خاموش کردن آتش وارد سیستم می‌کند) و هم فاقد سنگر شعله است (کانال عمیقی که زیر سکوی پرتاب موشک قرار دارد تا شعله‌ها و حرارت از آن خارج شوند و موجب گرم شدن موشک نشوند).

FAA در مورد موشک‌هایی که مشکل پیدا می‌کنند، یک روش استاندارد تحقیقاتی دارد، و تا زمانی که مطمئن نشوند راه‌اندازی دوباره استارشیب تهدیدی برای امنیت عمومی ندارد، به آنها مجوز نخواهند داد.

از آنجایی که گسترش زباله‌ها بسیار فراتر از حد انتظار است، "طرح واکنش به ناهنجاری" FAA نیز به اجرا در آمده است. این یعنی اسپیس ایکس باید قبل از درخواست مجدد برای مجوز پرتاب، عملیات مربوط به "بهسازی زیست‌محیطی" را به طور کامل انجام دهد.

ماسک در توییتر نوشت: اسپیس ایکس سه ماه قبل از پرتاب، کار بر روی "یک صفحه‌ عظیم فولادی که با رفتن آب به زیر پایه پرتاب خنک می‌شد" را آغاز کرده بود، اما به موقع آماده نشد. به نظر می‌رسد که می‌توانیم ظرف یک تا دو ماه آینده، آماده پرتاب مجدد باشیم.

استارشیپ شرکت اسپیس ایکس با ارتفاع ۱۲۰ متر، بزرگترین و قدرتمندترین موشک ساخته شده تا به امروز است. استارشیپ می‌تواند ۱۰ برابر موشکهای فالکون ۹ فعلی اسپیس ایکس، بار حمل کند، و هدف از ساخت آن انتقال خدمه، فضاپیماها، ماهواره‌ها و محموله به مکان‌هایی خاص در منظومه شمسی بود.

استارشیب توانست تا ارتفاع ۳۹ کیلومتری بالا بروند و سپس در ۸ موتور از ۳۳ موتور رپتور ۲ این موشک، مشکلاتی ایجاد شد و باعث شد تا استارشیپ بچرخد و اسپیس ایکس مجبور شود تا دستور خود تخریبی را برای موشک صادر کند.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار