خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۰۴۵۳
لینک کوتاه کپی شد

افزایش معرفت معنوی زائران اربعین بر عهده نخبگان حوزوی و دانشگاهی است

به گزارش صبح تازه، دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی(ع) با اشاره به برنامه روز سوم سفر اساتید دانشگاه های عراق به ایران گفت: صبح چهارشنبه اساتید و پژوهشگران مدعو دیداری با وزیر و معاون وزیر علوم داشتند و و عصر چهارشنبه نیز ضمن حضور در ضیافت شام برج میلاد با معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران دیدار و گفتگو کردند.

 به گزارش صبح تازه، سعید غضنفری روز گذشته در نشست با اساتید دانشگاه‌های مختلف عراق که به دعوت کمیته فرهنگی و آموزشی اربعین به ایران سفر کرده اند گفت: افزایش معرفت معنوی زائران اربعین بر عهده نخبگان حوزوی و دانشگاهی است.

دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی  اضافه کرد: ما معتقدیم زائران ما با یک شور وارد اربعین شده و محضر حضرت سید الشهدا مشرف می شوند، اما مهم این است که با چه شعور و معرفتی از این سفر باز می‌گردند.

وی تاکید کرد: افرایش این شعور و معرفت معنوی بیش از همه بر عهده نخبگان حوزوی و دانشگاهی است.

دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی با بیان اینکه در مرحله دوم با توجه به هجمه دشمنان اسلام بویژه معاندین و مخالفین و معارضین بر موضوع پیاده‌روی عظیم حسینی است، گفت: خنثی کردن این توطئه ها به دوش شما نخبگان حوزی و دانشگاهی است.

غضنفری در ادامه تاکید کرد: نفس این رفت و آمدها و میزبانی ما در ایران و اساتید عراقی در کربلا و نجف خیلی ارزشمند است اما استمرار آن و منتج شدنش به یک خروجی کاربردی و اجرایی از همه چیز مهم تر است.

دبیر کمیته فرهنگی و آموزشی ستاد مرکزی اربعین حسینی در خاتمه گفت: فارغ از همه جایگاه ها و عنوان‌ها، اول الکلام و آخر الکلام حب الحسین(ع) و خدمت بزواره شرفنا

• اربعین را باید در مرحله جامعه سازی و تمدن سازی تعریف کرد

در ادامه این نشست امین توکلی زاده معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران گفت: ضمن تشکر از برادرم آقای غضنفری که توفیق برگزاری و حضور در این جلسه را فراهم کرد، باید تاکید کنم به نظرم پژوهشگران ایران و عراق فراتر از موضوع مشترکات باید با هم صحبت کنند.

وی در ادامه با بیان اینکه ما در ستاد اربعین هم وظایفی داریم و موظف هستیم در چند جنبه به زائران اربعین خدمتگزاری کنیم، گفت: ما در شهرداری تهران در سه سطح وظیفه برعهده داریم؛ سطح اول مرزهای شرقی و شمالی است که زائران از افغانستان، پاکستان و آذربایجان به ایران وارد می‌شوند.

توکلی زاده افزود: ما در مرز غربی هم در چهار مرز استقرار پیدا می کنیم و به ارائه خدمات می پردازیم. ضمن اینکه در عراق هم که به شکل مفصل در چند کمیته وظیفه برعهده داریم؛ مانند کمیته حمل و نقل، کمیته حوزه خدمات شهری مانند سلامت آتش نشانی و نظافت و....

معاون امور اجتماعی و فرهنگی شهرداری تهران در ادامه گفت: در باب اربعین چند نگاه می‌تواند ما را راهنمایی کند که چگونه عمل کنیم؛ نگاه عراقی، نگاه شیعی، نگاه اسلامی و یک نگاه تمدن ساز جهانی، و اینکه هیچ کدام از این نگاه ها نافی دیگری نیست.

توکلی زاده اضافه کرد: نکته ای که در شان این جلسه و اندیشمندان آن است نگاه تمدنی و جهانی به اربعین است. رهبر معظم انقلاب اسلامی چند مرحله را تا رسیدن به جامعه مهدی مطرح می کند؛ مرحله اول انقلاب اسلامی است، مرحله دوم نظام سازی است، مرحله سوم جامعه پردازی است، مرحله چهارم تمدن سازی است و در نهایت رسیدن به جامعه مهدوی(عج) است.

وی در خاتمه تاکید کرد: به نظر می‌رسد که اربعین را باید در مرحله جامعه سازی و تمدن سازی تعریف کرد و این موضوع نیاز به حضور پررنگ اندیشمندان دارد.

• برای مقابله با هجمه‌ها باید دست در دست هم قرار دهیم

در ادامه دکتر ضیاء از اساتید دانشگاه کربلا نیز در این جمع گفت: ما افتخار می کنیم که به ولایت فقیه ایمان کامل داریم و این اراده الهی است که ما را در این راستا قرار داده است.

وی اضافه کرد: ما تاکید و سفارش شهید محمدباقر صدر را فراموش نمی کنیم که در امام خمینی ذوب شوید همان گونه که او در اسلام ذوب شده است.

این استاد دانشگاه با بیان اینکه شهدای مدافع عراقی در آرامستان های ایران مدفون هستند گفت: این نشان می دهد ما در یک مسیر درست و همراه حرکت می کنیم.

دکتر ضیاء اضافه کرد: یک درد دلی دارم و آن اینکه این جلسه برای تبادل نظر سال ها پیش باید شکل می گرفت. ما تاخیر کرده ایم و این در حالی است که دشمنان ما شبانه روز در حال تدارک و برنامه ریزی برای شکاف در رابطه ایران و عراق هستند. 

وی تاکید کرد: ما لازم است که دست در دست هم قرار دهیم تا این توطئه ها را خنثی کنیم و بدانیم که یک دست صدا ندارد و باید دست در دست هم قرار دهیم.

• آثار این نشست هم اندیشی در اربعین امسال قابل مشاهده است 

دکتر نجم معاون پژوهشی دانشگاه کربلا نیز در این نشست گفت: هدف این سفر این بوده که ما با پیشرفت های علمی در ایران آشنا شویم و تعامل ما با این کشور ارزشمند بیشتر شود.

وی گفت: این امکان هست که از طریق تبادل استاد، تجارب و پژوهش های مشترکی را انجام دهیم که این موضوع در زمینه اربعین می تواند بسیار حائز اهیمت باشد.

معاون پژوهشی دانشگاه کربلا تاکید کرد: برگزاری چنین جلساتی برای شناسایی و بهره حداکثری از ظرفیت های اربعین سال جاری قطعا خودش را نشان می دهد.

• اربعین تمامی تفاوت‌های قومی و نژادی را از بین می‌برد

صبح دیروز همجنین نشست مشترک اساتید دانشگاه‌های کشور عراق با معاون فرهنگی و اجتماعی وزارت علوم، تحقیقات و فناوری در ساختمان وزارت علوم با حضور ۳۷ نفر از اساتید دانشگاه‌‌های عراق برگزار شد.

کلانتری معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در این نشست گفت: رویداد اربعین که با محوریت اهل بیت و خاصه سیدالشهدا شکل می‌گیرد همه تفاوت‌های قومی و نژادی را از بین می‌برد.

وی با بیان این که یکی از اهداف پنجگانه وزارت علوم تقویت دیپلماسی دانشگاهی در عرصه بین الملل و خاصه در منطقه است گفت: طبیعتا کشورهای مختلف در تحقق این هدف برای جمهوری اسلامی وزن یکسانی ندارند. کشورهای همسایه، دوست، منطقه، اسلامی و همسو نقش و جایگاه ویژه ای در دیپلماسی علمی در ایران دارند.

کلانتری تاکید کرد: به صورت خاص عراق جایگاه ویژه‌تری در دیپلماسی علمی  و دانشگاهی در ایران دارد و تقویت تعامل دانشگاهی بین عراق و ایران جزو اولویت های راهبردی جمهوری اسلامی بوده و هست.

معاون فرهنگی و اجتماعی وزیر علوم در ادامه گفت: جایگاه ویژه عراق و دانشگاه‌های آن به علت بنیان‌های مشترک فرهنگی، تمدنی، و عقیدتی دو کشور است که در سالهای گذشته عمق بیشتری پیدا کرده و عمقی راهبری را شکل داده و موجب شده تعاملات دانشگاهی و آکادمیک ما بیش از پیش شود.

• ضرورت تبادل اطلاعات میان اساتید ایرانی و عراقی

قائم مقام وزیر علوم در امور بین‌الملل نیز در این نشست گفت: طبق گفته رهبر انقلاب دستاوردهای ما برای همه جهان اسلام است. ما در دو زمینه دانشگاهی آماده‌ایم که به شدت باهم همکاری خوبی داشته باشیم. اولین موضوع پذیرش دانشجو در کشور ماست که پرونده خاصی را برای عراق باز کرده‌ایم و هرمیزان علاقه داشته باشند می‌توانیم میزبان آنها باشیم.

وحید حدادی اصل تاکید کرد: ما بعد از انقلاب توانستیم دستاوردهای خوبی داشته باشیم که می توانیم برادرانه این موارد را در اختیار عراق قرار بدهیم.

وی با اشاره به اهمیت تعامل و تبادل اطلاعات میان اساتید ایرانی و عراقی گفت: ما درخواست داریم هم اساتید عراقی برای کارهای پژوهشی به ایران بیایند هم انتظار داریم اساتید ما بتوانند به دانشگاه‌های عراق بروند تا پلی برای تبادل اطلاعات ایجاد کنند.

حدادی اصل تاکید کرد: من همه موارد را به سفیر عراق در ایران اعلام کرده‌ام و اگر مشکلی در این ارتباطات وجود داشت من مسئول رفع این مشکلات در وزارت علوم هستم.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وبگردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

پربحث ترین

آخرین اخبار