خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۰۳۴۹
لینک کوتاه کپی شد

یک پیشنهاد خوب و کم‌سابقه روسیه به ایران

به گزارش صبح تازه از ایرنا، دولت سیزدهم از ابتدای فعالیت خود تاکنون برای ارتقای بخش کشاورزی و تامین امنیت غذایی کشور اقدامات موثری از جمله پیگیری کشت فراسرزمینی، کشت قراردادی و الگوی صحیح کشت را در به طور جدی دنبال کرده، به طوری که بخشی از این اقدامات با وجود تحریم‌ها محقق شده است.

 به گزارش صبح تازه، پیشنهاد کشت فراسرزمینی ایران در ۱۰۰ هزار هکتار از اراضی روسیه

چندی پیش روسیه پیشنهاد در اختیار قراردادن ۱۰۰ هزار هکتار زمین به ایران برای کشت فراسرزمینی را داد؛ به طوری که اوایل خردادماه امسال یک هیات تجاری روسی در سفری که به ایران داشت، پیشنهاد کرد که ایران بیش از ۱۰۰ هزار هکتار زمین کشاورزی در روسیه را در اختیار بگیرد و «کشاورزی فراسرزمینی» انجام دهد. این پیشنهاد که در نوع خود کم‌سابقه است و به دلیل شرایط تحریمی که ایران و روسیه در آن قرار دارند، شاید از همیشه قابل اجراتر باشد.

با این حال بر اساس آمارها، در سال زراعی ۱۳۹۹ تا ۱۴۰۰، سطح زیر کشت محصولات زراعی در ایران حدود ۱۲ میلیون هکتار گزارش شده است. در واقع، پیشنهاد تخصیص ۱۰۰ هزار هکتار زمین زراعی به ایران در روسیه، معادل حدود ۰.۸ درصد (کمتر از یک درصد) از تمام سطح زیر کشت در ایران خواهد بود که مقدار بسیار ناچیزی نسبت به سطح زیر کشت در کشورمان است.

البته پیش از این علی رضوانی زاده، رییس هیات مدیره انجمن کشت فرا سرزمینی به ایرنا گفته بود: برای این که بتوانیم امنیت غذایی برای کشور تامین کنیم و نیازهای وارداتی خود را به حداقل برسانیم باید هدف‌گذاری کشت در ۷ میلیون هکتار را ترسیم و عملیاتی کنیم، اما اکنون فقط توانستیم کمتر از ۱۱ درصد است.

پیشنهاد ۵ هزار هکتار زمین برای کشت فراسرزمینی ایران در غنا

با این حال کشورهای دیگری از جمله ارمنستان و غنا هم پیشنهادهایی برای کشت در آن کشور داشته‌اند که می‌تواند به افزایش کشت فرا سرزمینی کشورمان کمک کند. | منبع: ایرنا

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وبگردی

  • ناشناس ارسالی در

    بیخود ذوغ نکنید. هر چی زمین غیر زراعی هست را به ما میدهند و ما کلی باید حمالی کنیم که آنها را قابل کشت کنیم. کشاورزی الان کاملا اتومات است و اگر خاک قابل زراعت باشد کسی آن را به کشور دیگر نمیدهد. البته به چین میدهند چون مجبورند.

  • مردم ارسالی در

    روسیه کشور خرس صفتی هست ...باید مواظب بود ما افراد شوت در کشور زیاد داریم

ارسال نظر

پربازدیدترین

پربحث ترین

آخرین اخبار