خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۰۵۰۴
لینک کوتاه کپی شد

ادعای سی ان ان به نقل از جیک سالیوان مشاور امنیت ملی آمریکا:

بازدید روس ها از یک پایگاه هوایی و پهپادی ایران!

​به گزارش صبح تازه،روس‌ها دو بار از یک پایگاه هوایی در ایران و پهپادهای ساخت این کشور بازدید کرده‌اند

به گزارش صبح تازه، مشاور امنیت ملی آمریکا در ادامه ادعاهای خود مبنی بر تلاش مسکو برای خرید پهپاد ایرانی، مدعی شد: روس‌ها تاکنون دو بار از یک پایگاه هوایی در ایران و پهپادهای ساخت این کشور با قابلیت حمل موشک بازدید کرده‌اند.

شبکه سی‌ان‌ان در گزارشی به نقل از جیک سالیوان مشاور امنیت ملی کاخ سفید و تصاویر ماهواره‌ای به دست آمده توسط این شبکه خبری مدعی شد که یک هیئت روس در یک ماه گذشته دست کم دو بار از یک پایگاه هوایی در مرکز ایران بازدید کرده است.

به گزارش ایسنا، سی‌ان‌ان در ادامه گزارش ادعایی خود افزود: به گفته مقامات آمریکایی، ایران در ماه ژوئن در فرودگاه کاشان، پهپادهای شاهد-191 و شاهد-129 را به روسیه نشان داده است که هر دو نوع پهپاد قادر به حمل موشک‌های هدایت شونده دقیق هستند.

جیک سالیوان، مشاور امنیت ملی آمریکا به سی‌ان‌ان گفت: ما اطلاعاتی داریم که نشان می‌دهد دولت ایران در حال آماده‌سازی چند صد هواپیمای بدون سرنشین، ازجمله پهپادهای با قابلیت حمل سلاح برای روسیه است.

وی که پیشتر هم این ادعا را مطرح کرده بود در ادامه افزود: ارزیابی ما این است که هیئت رسمی روسیه به تازگی از نمایشگاهی از پهپادهای رزمی ایرانی بازدید کرده است. ما در حال انتشار این تصاویر هستیم که در ماه ژوئن گرفته شده و نشان‌دهنده پهپادهای ایرانی است که هیئت روس در آن روز از آنها بازدید کرده است. این نشان دهنده علاقه مستمر روسیه به دستیابی به پهپادهای رزمی ایرانی است.

سالیوان همچنین گفت که طبق اطلاعات آمریکا، در ماه ژوئن اولین دیدار یک هیئت روسی از این فرودگاه برای بازدید از پهپادها انجام شده است. دیگر مقامات آمریکایی نیز مدعی شدند که یک هیئت روسی مجدداً در تاریخ پنج ژوئیه برای دیدن یک نمایشگاه مشابه از فرودگاه کاشان بازدید کرده است.

یک مقام آمریکایی نیز در این باره به سی‌ان‌ان گفت که همکاری رو به گسترش ایران و روسیه نشان می‌دهد که چرا آمریکا باید حضور و نفوذ خود را در خاورمیانه حفظ کند.

به گزارش ایسنا، این ادعاها در حالی از سوی مقامات آمریکایی مطرح می‌شود که جو بایدن در یک سفر منطقه‌ای به سرزمین‌های اشغالی و سپس عربستان سعودی رفته و با مقامات صهیونیستی و سعودی درباره امنیت منطقه گفت‌وگو کرده است.

مشاور امنیت ملی آمریکا هفته گذشته نیز در یک کنفرانس خبری مدعی شد که ایران برنامه حمایت نظامی از روسیه را در جنگ اوکراین دارد. ادعایی که از سوی مقامات کشورمان رد شد.

وی در این باره گفت: اطلاعاتی در دست داریم که نشان می‌دهد ایران در حال آماده‌شدن برای آموزش نیروهای روس در این زمینه است.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.

وبگردی

ارسال نظر

پربازدیدترین

پربحث ترین

آخرین اخبار