شناسه خبر: ۱۱۲۷۹۶
لینک کوتاه کپی شد

امیرعبداللهیان در گفت‌وگو با همتای فنلاندی:

برای جنگ روسیه علیه اوکراین هیچ تسلیحاتی ارسال نکرده و نخواهیم کرد

​به گزارش صبح تازه، وزیر امور خارجه در تماس تلفنی با همتای فنلاندی گفت: هیچگونه تسلیحاتی به روسیه برای استفاده در جنگ اوکراین ارسال نکرده و نخواهیم کرد.

به گزارش صبح تازه از فارس، حسین امیرعبداللهیان، وزیر امور خارجه جمهوری اسلامی ایران و پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند پنجشنبه شب در گفت‌وگویی تلفنی آخرین تحولات مناسبات دوجانبه، مذاکرات رفع تحریم‌ها، بحران اوکراین و حوادث اخیر در کشورمان و سوء استفاده آشوبگران و اغتشاشگران و مداخلات خارجی در تحولات داخلی ایران را مورد بحث و تبادل نظر قرار دادند.

به گزارش فارس، امیرعبداللهیان پنجشنبه همچنین با وزرای خارجه ایرلند و عراق نیز تلفنی گفت‌وگو کرد. 

وزیر امور خارجه کشورمان در خصوص بحران اوکراین گفت: علیرغم کمک‌های نظامی برخی کشورها به اوکراین، ما هیچگونه تسلیحاتی به روسیه برای استفاده در جنگ علیه اوکراین ارسال نکرده و نخواهیم کرد، چرا که معتقدیم راه حل این بحران سیاسی است و هرگونه حمایت تسلیحاتی از طرفین، فرصت صلح را به تأخیر می‌اندازد.

امیرعبداللهیان در مورد تحولات داخلی کشورمان نیز خطاب به وزیر خارجه فنلاند اظهار داشت: توجه به حقوق زنان در جمهوری اسلامی ایران برای ما از اهمیت بالایی برخوردار است و هم اکنون زنان در بخش‌های مختلف دانشگاهی، علمی، پزشکی، آموزشی، اداری و فناوری در حال ایفای نقش بسیار موثری هستند.

وزیر امور خارجه کشورمان خاطرنشان کرد: بخشی از اتفاقات اخیر در ایران تظاهرات مسالمت آمیز است که ما طبق قانون اساسی کشور از آن حمایت می‌کنیم و طرح مسالمت آمیز مطالبات مردم را حق قانونی آنان می‌دانیم و همواره به آن توجه کرده و پاسخ داده‌ایم. 

امیرعبداللهیان در عین حال افزود: اما در این میان برخی اغتشاشگران با هدایت خارجی و تحریک شبکه‌های تلویزیونی خارجی، اقدام به تخریب اموال عمومی و حمله به مردم و پلیس با سلاح گرم و سرد کردند که این اقدامات در هیچ کجای دنیا پذیرفته نیست.

وزیر امور خارجه کشورمان با یادآوری حوادث داخلی آمریکا و ماجرای اشغال کنگره، خاطرنشان کرد: مدت‌ها اینترنت در آمریکا بر روی مردم قطع شد و حتی صفحات شخصی مجازی رئیس جمهور وقت آمریکا با توجیه امنیت ملی بسته شد. آیا شورای وزیران اروپا در آن زمان ابراز نگرانی کرذ؟

پکا هاویستو وزیر امور خارجه فنلاند نیز در این‌ گفت‌وگوی تلفنی، از شنیدن آخرین وضعیت مذاکرات رفع برجام تشکر و ابراز امیدواری کرد که بزودی توافق بین طرفین حاصل شود. 

وی در خصوص بحران اوکراین، اقدام نظامی روسیه را بر خلاف منشور سازمان ملل متحد خواند و افزود: اوکراین به عنوان یک کشور مستقل محق بر دفاع از خویش است. 

وی با اشاره به موضوع افغانستان از ایفای نقش سازنده جمهوری اسلامی ایران در میزبانی از آوارگان و پناهجویان افغانستانی تقدیر و ابراز امیدواری کرد که دولت جمهوری اسلامی ایران با استفاده از نفوذ خود، طالبان را تشویق به رعایت حقوق بشر و حقوق زنان کند.

وزیر خارجه فنلاند در خصوص اغتشاشات اخیر در ایران نیز ابراز امیدواری کرد گزارش مستقل‌ و بیطرفانه در خصوص مرگ مهسا امینی منتشر شود.

طرفین در این گفت‌وگو بر ابعاد مناسبات دوجانبه فنلاند و ‌جمهوری اسلامی ایران تأکید کردند.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار