خبر فوری :
شناسه خبر: ۱۱۳۸۱۶
لینک کوتاه کپی شد

دیدگاه مثبت امام خمینی (ره) نسبت به دکتر علی شریعتی

آیت الله صادقی تهرانی در کتاب خاطرات خود می‌نویسد برخلاف بسیاری از مراجع، نگاه امام خمینی (ره) به دکتر علی شریعتی مثبت بود.

به گزارش صبح تازه؛ آیت الله دکتر سیدمحمد صادقی تهرانی در کتاب خاطرات خود آورده است: من هیچ گاه آقای دکتر علی شریعتی را ندیدم، اما از نظر من ایشان نابغه بود ولی همچون همه انسان ها و نوابغ خطاهایی هم داشت. دکتر شریعتی یک جامعه شناس بود و ما نباید از ایشان انتظار اجتهاد درجه اول فقه و فلسفه را داشته باشیم. بلکه ایشان عالم اجتماع بود و در مسائل اجتماعی راه حل های بسیارخوبی داشت. او از طریق تشکیلاتی با عظمت در زمان شاه و جمعیتی عظیم در حسینیه ارشاد، روشنگری ها و روشن بینی‌های زیادی برای دانشجویان بی رابطه با خدا و دین ایجاد کرد.

عده ای ایشان را کافر می‌دانستند و برخی او را به مقام عصمت می رساندند. حتی نامه ای از علما و با کمال تاسف از علامه طباطبایی مبنی بر فعالیت‌های ایشان گرفتند که البته بسیاری از مراجع با اعتقاد و اعتماد به گفته‌های اطرافیان و نه با تامل و تفکر دست به انجام این کار زدند.

اما در میان علما آیت الله خمینی درباره شخصیت دکتر شریعتی سکوت و گاهی شبه تائیدی هم داشتند. حتی یک بار در جواب سوال در مورد شخصیت دکتر شریعتی فرمودند: مطالب ایشان جوان ها را بیدار و به اسلام علاقمند می‌کند. اگر هم اشتباهاتی باشد، خب ما هم اشتباه می‌کنیم. هیچ کس معصوم نیست، بنده برخی کتاب های ایشان را دیدم البته صددرصد درست نیست - مانند تعبیر ایشان از خلیفه الله بودن انسان-، اما این یک حقیقت است که همه ما انسان و جایز الخطا هستیم. همان اندازه که در ایران ایشان را وهابی دانستند و در بلاد عرب از او به عنوان شیعه متعصب نام می برند.

منبع: خاطرات آیت الله دکتر محمدصادقی تهرانی، مرکز اسناد انقلاب اسلامی

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار