شناسه خبر: ۱۱۳۸۹۹
لینک کوتاه کپی شد

۴ اسلحه مشهور در جهان را بشناسید

ایستوود در سری فیلم‌های هری کثیف از سلاح اسمیت اند وسون مدل ۲۹ (Smith & Wesson Model ۲۹) استفاده می‌کرد که یکی از قدرتمندترین تفنگ‌های دستی جهان محسوب می‌شود.

به گزارش صبح تازه؛ مشهورترین تفنگ تمام دوران کدام است؟ سلاح‌های گرم طی حدود هزار سال گذشته و از زمانی که به عنوان سلاح اصلی جایگزین شمشیرها و نیزه‌ها شدند، تغییرات زیادی را تجربه کرده‌اند.

برخی از مشهورترین تفنگ‌های جهان ساخت کشورهای غربی هستند، برخی به دلایلی غیر از جنگ توسعه داده شدند و برخی دیگر به دلیل استفاده و قابلیت اطمینان خود در میدان نبرد مشهور شده‌اند. در ادامه با چهار نام شناخته شده در دنیای تفنگ‌ها بیشتر آشنا می‌شویم.

والتر پی‌پی‌کی ؛ تفنگ دستی محبوب جیمز باند

تصاویر ۴ اسلحه مشهور در جهان | از خودکشی هیتلر و هری کثیف تا معجزه روسی!

جیمز باند بی‌تردید مشهورترین جاسوس جهان است! و ده‌ها بازیگر نقش این مامور مخفی بریتانیایی را ایفا کرده‌اند. انتخاب اول جیمز باند برای سلاح گرم نیز گزینه‌ای شناخته شده است. البته والتر پی‌پی‌کی (Walther PPK)، تفنگ دستی محبوب جیمز باند، در رمان‌های اولیه یان فلمینگ، خالق این شخصیت، وجود نداشت.

برتا ۴۱۸ سلاحی بود که در کتاب‌های اولیه برای جیمز باند در نظر گرفته شده بود، اما یک کارشناس بریتانیایی سلاح گرم به فلمینگ پیشنهاد داد تا آن را تغییر دهد زیرا بیشتر سلاحی زنانه بود. این حقیقت که آدولف هیتلر، دیکتاتور نازی با سلاح پی‌پی‌کی خودکشی کرد، شهرت بیشتری به این سلاح بخشید. اما هر فردی که واژه‌های "باند، جیمز باند" را می‌شنود، احتمالا با سلاح والتر پی‌پی‌کی نیز آشنا است.

اسمیت اند وسون مدل ۲۹ – ۴۴ مگنوم ؛ تفنگ هری کثیف

تصاویر ۴ اسلحه مشهور در جهان | از خودکشی هیتلر و هری کثیف تا معجزه روسی!

کلینت ایستوود یکی از چهره‌های شناخته شده در دنیای سینمای جهان محسوب می‌شود. "هری کثیف" یکی از شناخته شده‌ترین شخصیت‌های سینمایی است که کلینت ایستوود نقش آن را ایفا کرده است.

ایستوود در سری فیلم‌های هری کثیف از سلاح اسمیت اند وسون مدل ۲۹ (Smith & Wesson Model ۲۹) استفاده می‌کرد که یکی از قدرتمندترین تفنگ‌های دستی جهان محسوب می‌شود. استفاده از اسمیت اند وسون مدل ۲۹ در سری فیلم‌های هری کثیف شهرتی جهانی برای این تفنگ به همراه داشت.

ای‌آر-۱۵/ام۱۶ ؛ تفنگ تهاجمی آمریکایی

تصاویر ۴ اسلحه مشهور در جهان | از خودکشی هیتلر و هری کثیف تا معجزه روسی!

ریشه‌های تفنگ ای‌آر-۱۵ (AR-۱۵) به سال ۱۹۵۶ بازمی‌گردد، یعنی زمانی که شرکت آرمالایت و یوجین استونر، طراح سلاح، یک تفنگ تهاجمی سبک وزن را برای ارتش آمریکا طراحی کردند. اما به دلیل مشکلات مالی مجبور شدند تا طرح خود و همچنین حقوق نام‌های ای‌آر-۱۵ و ای‌آر-۱۰ را در سال ۱۹۵۹ به شرکت کلت بفروشند.

امروزه، ای‌آر-۱۵ یکی از شناخته شده‌ترین تفنگ‌ها در آمریکا محسوب شده و با نام مستعار "تفنگ تهاجمی آمریکایی" نیز شناخته می‌شود.

تفنگ تهاجمی ام۱۶ (M۱۶) نیز بر اساس مدل ای‌آر-۱۵ شکل گرفت. ارتش آمریکا برای نخستین بار این سلاح را در سال ۱۹۶۴ به جنگ ویتنام ارسال کرد. ام۱۶ در ابتدا با مشکلاتی مواجه بود، اما پس از اصلاحات صورت گرفته به یکی از سلاح‌های نمادین ارتش آمریکا در تمام دوران تبدیل شد.

ای‌کی-۴۷ کلاشنیکف

تصاویر ۴ اسلحه مشهور در جهان | از خودکشی هیتلر و هری کثیف تا معجزه روسی!

ای‌کی-۴۷ (AK-۴۷) که به نام کلاشنیکف نیز شناخته می‌شود یکی از محبوب‌ترین و پر استفاده‌ترین تفنگ‌های تهاجمی در جهان است. ای‌کی-۴۷ روسی به نوعی رقیب اصلی ای‌آر-۱۵/ام۱۶ آمریکایی محسوب می‌شود. در فیلم "ارباب جنگ" از ای‌کی-۴۷ به عنوان محبوب‌ترین تفنگ تهاجمی جهان و سلاحی که همه مبارزان آن را دوست دارند، یاد می‌شود. برخی از طرفداران کلاشنیکف آن را یک معجزه می‌دانند که با کمترین دردسر همیشه آماده به کار است!

ای‌کی-۴۷ سلاحی قابل اعتماد است که تقریبا در هر شرایطی عملکرد خوب خود را ارائه کرده و دچار گیر یا گرم شدن بیش از حد نمی‌شود. کار با این سلاح نیز بسیار آسان است.

یک نکته جالب درباره تفنگ تهاجمی کلاشنیکف ناشناخته بودن آن برای غرب تا پیش از مشاهده آن در جریان انقلاب مجارستان در سال ۱۹۵۶ بود. این تفنگ تهاجمی در سال ۱۹۴۸ وارد خط تولید شده بود.

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار