شناسه خبر: ۱۱۸۵۶۸
لینک کوتاه کپی شد

روحانی پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی با 3 سوال را مطرح کرد!

به گزارش صبح تازه از نامه نیوز به نقل از عصر ایران،رئیس جمهور سابق ایران در دیدار نوروزی با مدیران ارشد دولت راه حل اصلی مشکلات با هدف تحول را اجرای اصل 59 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (‌برگزاری همه‌پرسی و مراجعه به آرای عمومی) ذکر کرد و گفت: هر چند سؤالات مردم متعدد است اما در این همه‌پرسی می‌توان سه پرسش اساسی در سه زمینۀ سیاست خارجی، سیاست داخلی و اقتصاد را با مردم در میان نهاد.

روحانی پیشنهاد برگزاری همه‌پرسی با 3 سوال را مطرح کرد!

حسن روحانی، رییس جمهوری پیشین ایران با شیرین ندانستن رخدادهای سالی که پشت سر گذاشتیم، سال جدید را سال «امتحان نظام در انتخابات اسفند ماه» توصیف کرد و گفت: چشم دنیا به انتخابات اسفندماه است تا ببینند و ببینیم سالم و رقابتی و آزاد برگزار خواهد شد یا نه. موعد برگزاری انتخابات ( مجلس شورای اسلامی) البته اسفند 1402 است اما لوازم آن را باید از خیلی زودتر فراهم کرد هر چند که به جز انتخابات مجلس، با اجرای اصل 59 هم می‌توان مستقیما به نظر مردم مراجعه کرد. نمی‌شود که عددِ تفسیر از یک کلمۀ واحد (نظارت) در یک جا (انتخابات) 100 باشد و به صدا و سیما که برسد صفر.  در حالی که در قانون اساسی هم از نظارت بر انتخابات سخن به میان آمده و هم بر صدا و سیما.

حسن روحانی که در دیدار نوروزی با مدیران ارشد دولت خود در سال‌های 92 تا 1400 و تیز حامیان و علاقه‌مندان گفتمان اعتدال سخن می‌گفت ادعای ارتباط نداشتن سیاست خارجی با اقتصاد و معیشت مردم را «بی‌اساس» دانست و به عنوان شاهد مثال گفت: دیدید که تا اسم عباس عراقچی که آمد از قیمت دلار دو هزار تومان کم شد و به طعنه افزود: لابد اگر آقای ظریف می‌رفت 5 هزار تومان کم می‌شد! هنگامی که یکی از حاضران به مزاح یادآور شد «‌و اگر خود شما 10 هزار تومان» بلافاصله پاسخ داد: دکتر ظریف هم از طرف ما می‌رفت.

رییس جمهوری پیشین ایران با استقبال از شعار سال (‌مهار تورم و رشد تولید) از منظر آن که بخشی از تحول به مثابه خواست عمومی را بازمی تاباند، تحقق این امر را منوط به تحول در سیاست خارجی و داخلی دانست و در عین حال گفت: این امر - کاهش تورم- شدنی است کما این که دو بار در تاریخ جمهوری اسلامی تجربه شده و مردم ثمرات آن را چشیده‌اند. نوبت اول و در سال‌های 82 و 83 و 84 ( در دولت دوم خاتمی) و نوبت دوم در زمستان 94 (‌با شروع برجام) و در ادامه درسال‌های 95 و 96 و بهار 97 (‌قبل از خروج ترامپ از برجام). او همچنین اضافه کرد در آن دو سال و نیم ( زمستان 94، سال‌های 95 و 96 و بهار 97) نه تنها شاهد کاهش تورم بودیم که تک رقمی هم شد و حتی نرخ 7 درصد را هم شاهد بودیم و در سال 95 رشد اقتصادی نیز به چنان حدی رسید که از آن به عنوان بالاترین رشد اقتصادی در جهان یاد شد. (‌اشارۀ او به خاطر آن بود که با اجرایی شدن برجام محدودیت در فروش و صادرات نفت خام به میزان زیادی برداشته شد.)

حسن روحانی به اشارات انتخاباتی بسنده نکرد و راه حل اصلی مشکلات با هدف تحول را اجرای اصل 59 قانون اساسی جمهوری اسلامی ایران (‌برگزاری همه‌پرسی و مراجعه به آرای عمومی) ذکر کرد و گفت: هر چند سؤالات مردم متعدد است اما در این همه‌پرسی می‌توان سه پرسش اساسی در سه زمینۀ سیاست خارجی، سیاست داخلی و اقتصاد را با مردم در میان نهاد.

رییس جمهوری پیشین ایران گفت: حفظ جمهوریت نظام در گرو برگزاری انتخابات آزاد است و حفظ اسلامیت هم منوط به اخلاق و هر چند اصول و فروع دین همه مهم و محترم است اما حفظ اسلامیت نظام در گرو اخلاق است حال آن‌که می‌بینیم روزنامه‌ای اگر هر روز  توهین نکند و تهمت وارد نسازد شب سر بر بالین نمی‌گذارد. (طعنه‌ای که می‌توان به توجه فوق‌العاده ادبیات رسمی و تریبون های نماز جمعه به موضوع پوشش زنان در عین رواج بداخلاقی تفسیر کرد).

منبع: عصر ایران

 

هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
 • ناشناس ارسالی در

  حسن کلی ساز خیلی پرویه

 • امیر ارسالی در

  مردم خیلی وقته ازشما ورقبای شما ها نا امید شدند نگو که هنوز نفهمیدید ...

  • ارمین ارسالی در

   خیلی قبل ترش هم از اصولگراها نگو که هنوز نفهمیدید
   اصلاح طلبان امید مردم بودن ک به لطف سنگ اندازی و تخریب شما ها از دست رفت

 • ناشناس ارسالی در

  جناب آقای دکتر حسن روحانی درود خدا و ائمه اطهار بر شما باد که واقعا در آن شرایط سخت وضعیت مملکت با درایت و تدبیری موفقیت آمیز مملکت از شر ترامپ و مزدوران داخلی نجات دادید اگر ترامپ لعنت شده در زمان ریاست جمهوری حضرتعالی نبود واقعا جنابعالی ایران را گلستان میکردید. بازهم میگم درود خدا برشما باد

ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار