شناسه خبر: ۱۱۹۷۱۵
لینک کوتاه کپی شد

طالبان با تهدید پیشنهاد جدیدی درباره حقابه هیرمند داد!

​به گزارش صبح تازه از خبر آنلاین، جنرال مبین خان از اعضای برجسته طالبان در ویدیویی از پیشنهاد این گروه در خصوص حقابه هیرمند گفت!

طالبان با تهدید پیشنهاد جدیدی درباره حقابه هیرمند داد!

 

جنرال مبین خان که در میان نیروهای شبه نظامی طالبان چهره‌ای شناخته شده است و مدتی مسئول امنیت کابل بود به تازگی در ویدیویی گفت: هر کس که از افغانستان حقابه می خواهد طالبان نیز، تیل (فرآورده های سوختی) را می خواهد.

وی با اشاره به اینکه موضوع حقابه از ضرب الاجل گذشته مدعی خشکسالی و پایین آمدن سطح آب سدها شد و گفت: گروه طالبان خواستار جنگ با کشور همسایه خود نیست.

در روزهای اخیر مقام های طالبان به درخواست ایران در خصوص حقابه هیرمند واکنش های تندی نشان داده اند.

ایران معتقد است که این مسئله باید با تفاهم حل شود و طالبان اجازه دهد مسؤولان ذی ربط از نزدیک وضعیت سد را بررسی کنند.

در همین حال وزارت امور خارجه در واکنش به پاسخ اخیر گروه طالبان در خصوص حقابه هیرمند با انتشار بیانیه ای اعلام کرد: عدم اجرای معاهده و عدم تامین حقابه هیرمند از سوی افغانستان و صدور بیانیه های سیاسی بدون اقدام عملی، به هیچ وجه قابل قبول نیست و جمهوری اسلامی ایران حقوق خود را برای اتخاذ تدابیر لازم محفوظ دانسته و بر مسئولیت کامل افغانستان در این خصوص تاکید دارد.

بیانیه افزود: اظهارات متعدد برای عدم تحویل حقابه قانونی جمهوری اسلامی ایران از جمله طرح موضوع خشکسالی و کم شدن آب در هیرمند، مستلزم بررسیهای کارشناسی، وفق مفاد معاهده بوده و تاکنون توسط کارشناسان جمهوری اسلامی ایران راستی آزمایی نشده است، لذا اتخاذ چنین مواضعی، غیرحقوقی و غیرقابل قبول است.

لجاجت ۱۵۰ ساله افغانستان

«هیرمند» رودخانه‌ای است که از افغانستان سر چشمه می‌گیرد و زندگی مردم منطقه سیستان و بلوچستان ایران وابسته به آن است. نوسان جریان آب هیرمند و کاهش آب جاری به سمت ایران در بیش از ۱۵۰ سال گذشته همواره مشکلاتی را در روابط سیاسی ایران و افغانستان درسطوح محلی و ملی بوجود آورده است؛ طی این سال‌ها افغانستانی‌ها با جدا کردن کانال‌های متعددی از هیرمند و احداث سدهای مخزنی و انحرافی برروی آن حجم بیشتری از آب را مصرف نموده‌اند و میزان آب جاری به ایران را کاهش داده‌اند این مساله، در مواقع خشک‌سالی در بخش علیای (بالادست) رودخانه کم آبی در سیستان را تشدید کرده است.

بیش از ۱۵۰ سال پیش (سال۱۲۵۰ هجری شمسی) با اوج گرفتن اختلافاتی که در نواحی شرقی ایران بین حکام محلی تابع ایران و افغانستان بر سر مسائل مرزی به‌وجود آمده بود، دو کشور بر اساس معاهدات جداگانه‌ای که با انگلستان داشتند، حل این مسائل را به حکمیت دولت بریتانیا سپردند. دولت بریتانیا «ژنرال فردریک جان گلد اسمید» را مأمور رسیدگی به این مسئله کرد؛

بر اساس رای نهایی گلد اسمید، شاخه اصلی هیرمند به عنوان مرز دو کشور تعیین و منطقه سیستان به دو قسمت اصلی و خارجی تقسیم شد و طی آن ناحیه‌ای در غرب رود هیرمند به ایران واگذار و سیستان خارجی نیز که شامل ناحیه‌ای در شرق هیرمند است به افغانستان داده شد. گلد اسمید همچنین در مورد تقسیم آب هیرمند، دو طرف را از انجام عملیاتی بر روی رودخانه که موجب کسر آب طرف مقابل گردد، منع کرد. گلد اسمید در مورد تقسیم آب رود هیرمند هیچ رأیی صادر ننمود که بر اساس آن مشکلات موجود بر سر استفاده از آب رودخانه حل گردد یا از گسترش اختلافات در آینده جلوگیری نماید؛ بعدها با تقاضای دولت افغانستان، وزیر امور خارجه انگلیس با موافقت گلداسمید جمله فوق را به گونه‌ای تفسیر کرد که افغانستانی‌ها بتوانند با ساختن کانال‌های جدید و تعمیر کانال‌های متروک و قدیمی به میزان بیشتری از آب هیرمند استفاده کنند؛ بر این اساس افغانی‌ها به خود اجازه دادند که با احداث و حفر کانال‌های جدید، میزان آب جاری به سمت منطقه سیستان را کاهش دهند که این امر در سال‌های کم آبی و با توجه به موقعیت جغرافیایی و بالا دستی خود مشکلات زیادی رابرای سیستان ایجاد کرد.

 

حجم ویدیو: 37.40M | مدت زمان ویدیو: 00:03:10 دانلود ویدیو
هم رسانی این مطلب را به دوستان خود برسانید.
وبگردی
 • ناشناس ارسالی در

  خداوند در و تخته رو با هم جور می‌کنه

 • خسرو ارسالی در

  یکماه مرز بسته شود و هیچ کامیون افغانی را نگذارند وارد ایران شود همه چیز طبق قانون درست میشود

 • ناشناس ارسالی در

  خاک برسر مدیران دولت ایران که یک بیشعورسیاسی؛ داره ایران راتحقیرمیکنه درصورتیکه همین آقایان بودند طالبان را حمایت وحاکم افغانستان کردند پس شماها چگونه با این موجودات تعامل کردید که حالا تهدید میکنند؟ وای بحال ملت بدبخت ایران

 • ناشناس ارسالی در

  شماباید از این ننگ بمیرد که عده ای جاهل و....که هیچ سنخیتی با عصر حاضر را ندارند پشتیبانی کرد تا به حکومت برسند وحالا آب را بر سیستان بسته اند که مردمش بیچاره آواره شده اند اما شما شهامت وجسارت برخورد با آنان را ندارند سرداران دلاور کجایید ؟ترسیده اید؟ نارسید انربکا حضور ندارد قدرت موشکیت را که هر روز تبلبغ می کنی بکار بگیر و چند نقط زیر بنایی طالبان شپشو را بزن تا حساب کار بدستشان بیاید! اصلا سدهایی را که بر روی رودخانه هیرمندساخته بزن تا کل آب به سما ایران روان شود...‌نکند از تهدید پیت زرد افاغنه ترسیده اید ننگ بر شما؟ البته علت دیگرش آن است که یکی از شماها جبهه جتگ با صدامیان را ندیده اید فقط فیگورش را میگیرید....یک جانباز😪

ارسال نظر
پربازدیدترین
پربحث ترین
آخرین اخبار